Beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının psikolojik iyi oluşları ile sosyal görünüş kaygılarının iletişim becerilerine etkisi: Muğla örneği
The effect of psychological well-being and socialappearance concerns on communication skills of physicaleducation and sports teachers: The Case of Muğla
  1. Tez No: 735846
  2. Yazar: GÖKHAN İRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İLKER KERKEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmanın temel amacı beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının psikolojik iyi oluş durumları ile sosyal görünüş kaygılarının iletişim becerilerini yordama gücünün incelenmesidir. Alt amaçları ise, katılımcılarda psikolojik iyi oluş, sosyal görünüş kaygısı düzeyleri ve iletişim becerilerinin cinsiyet, sınıf, spor branşı, düzenli spor yapma ve sosyo-ekonomik düzey değişkenlerine göre incelenmesidir. Bu araştırma, betimsel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde aktif öğrenci olan toplam 154 öğretmen adayı (97 erkek, 57 kadın) katılmıştır. Veri toplama aracı olarak 'Psikolojik İyi Oluş Ölçeği', 'Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği', 'İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği' ve tanımlayıcı bilgi formu kullanılmıştır. Çalışmada bağımlı değişken olan iletişim becerisi değişkenini yordamak amacıyla psikolojik iyi oluş ve sosyal görünüş kaygısı değişkenlerini kullanarak çok değişkenli doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular katılımcıların iletişim becerisi algısı (98.59±11.8) ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin (42.65±7.7) yüksek olduğunu sosyal görünüş kaygısı düzeylerinin ise (36.08±15.2) orta düzeye yakın olduğunu göstermiştir. Psikolojik iyi oluş düzeyleri iletişim becerisini olumlu ve anlamlı yordarken, sosyal görünüş kaygısı olumsuz ve anlamlı yordamıştır. İletişim becerisi ve psikolojik iyi oluş düzeyinin cinsiyet değişkenine göre kadın öğrenciler lehine farklılaştığı belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the predictive power of physical education and sports teacher candidates' psychological well-being and social appearance concerns on their communication skills. The sub-objectives are to examine the psychological well-being, social appearance anxiety levels and communication skills of the participants according to the variables of gender, class, sports branch, regular sports and socio-economic level. This research was carried out in the descriptive survey model. A total of 154 teacher candidates (97 male, 57 female) who were active students in the Department of Physical Education and Sports of Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Sport Sciences in the 2021-2022 academic year participated in the study. 'Psychological Well-Being Scale', 'Social Appearance Anxiety Scale', 'Communication Skills Assessment Scale' and descriptive information form were used as data collection tools. In the study, multivariate linear regression analysis was performed using the variables of psychological well-being and social appearance anxiety in order to predict the dependent variable, the communication skill variable. The findings showed that the perception of communication skills (98.59±11.8) and psychological well-being (42.65±7.7) of the participants were high, and their social appearance anxiety levels (36.08±15.2) were close to medium. While psychological well-being levels predicted communication skills positively and significantly, social appearance anxiety predicted negatively and significantly. It was determined that the level of communication skills and psychological well-being differed in favor of female students according to the gender variable (p0.05).