Ebeveyn tutumlarının okul öncesi dönem çocukların sosyal ve ahlaki kural bilgileri ile duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of partental attitudes on preschool children's social and moral rule knowledge and emotion regulation skills
  1. Tez No: 735847
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FULYA MANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırmada okul öncesi dönem 4-5 yaş çocukların ebeveyn tutumları ile çocukların ahlaki ve sosyal kural algıları ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni 2021-2022 eğitim öğretim yılında Tekirdağ İli Malkara ilçesinde yer alan bağımsız anaokulları, ilkokula bağlı anasınıfları ve uygulamalı anasınıflarında bulunan 4-5 yaş grubundaki okul öncesi öğrencilerdir. Araştırmanın örneklemini ise Malkara ilçesinde yer alan iki anaokulundan, üç ilkokul bünyesinde bulunan anasınıflarından ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Anasınıfından seçilen 206 okul öncesi öğrencisi ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Evrenin örneklemi için seçkisiz olmayan (olasılığa dayalı olmayan) örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi seçilmiştir. Nicel araştırma türlerinden ilişkisel tarama modelinde yürütülen araştırmanın veri toplama araçları;“Demografik Bilgi Formu”,“Ebeveyn Tutum Ölçeği”,“Sosyal ve Ahlaki Kural Algısı Ölçeği”ile“Duygu Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen tüm analizler ve hesaplamalar Sosyal Bilimler için Veri Analizi Programı (Statistical Package for the Social Sciences-SPSS) programı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Simirnov, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. İkiden fazla alt kategoriden oluşan karşılaştırmalar için Kruskall Wallis-H testi ve Post-Hoc testleri kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre ebeveyn tutumlarının çocukların yaş grubuna ve anne babanın eğitim düzeyine göre; sosyal kural algılarının yaş grubuna ilk çocuk olma durumuna, ahlaki kural algılarının baba eğitim düzeyine, okul öncesi kuruma başlamadan önce ilgilenen kişiye göre; duygu düzenleme becerilerinin, yaş grubu, cinsiyet ve baba eğitim düzeyine göre farklılaştığı görülmüştür. Bununla birlikte okul öncesi dönem(4-5 yaş) çocukların ebeveynlerinin tutumları, çocukların ahlaki ve sosyal kural algıları ile duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı ilişkilerin olduğunu göstermektedir. Araştırma bulguları literatür doğrultusunda tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between 4-5-year-old pre-school children's perceptionsof social and moral rules and their skills of emotional regulation. The research focuses on children who are 4-5 years old in Malkara in 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of 206 pre-school students and their parents selected from two kindergartens, three primary schools and a Technical Anatolian High Schools Application Kindergarten in Malkara district. As for sampling, convenience sampling which is a form of non-probability sampling method is used.For the research which employs relational screening model,“Demographic Information Form”,“Parent Attitude Scale”,“Emotional Regulation Scale”and“Perception ofMoral and Social Rule Scale”were used to collect data. All the analysis and calculationsfor the study were made with Statistical Package forthe Social Science. In the analysis of data,Kolmogorov – Simirnov, Shapiro – Wilk, Mann – Whitney U tests were used. For the comparisons of more than two sub-categories, Krusskall Wallis –H tests and Post- Hoc tests were used. According to the results of the research, it is seen that parents' attitudes changed according to children's ages and educational level of parents; perceptions of social rules changed in relation to age, being the first born, and the father's educational level; perceptions of moral rules changed depending on the father's educational level and the person taking care of the children before they started school; the skills of emotional regulation changed in relation to their ages, gender and educational level of the father. Besides, it is seen that there isan important relationship between the attitudesof parents and children's perception of social and moral rules and skills of emotional regulation. Findings of the research were discussed and suggestionswere made in line with the literature.