Fiziksel aktiviteye katılımın psikolojik iyi oluş ve etik değerlere yatkınlıkla ilişkisi
  1. Tez No: 755716
  2. Yazar: MUHAMMET ERHAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ALEMDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının fiziksel aktiviteye katılımının psikolojik iyi oluş ve etik değerlere yatkınlık ile ilişkisini bazı değişkenlere göre incelemek, ayrıca fiziksel aktiviteye katılım ile“psikolojik iyi oluş”ve“etik değerlere yatkınlık”arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın örneklem grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Trabzon Üniversitesinin spor bilimleri fakültesi ve eğitim fakültesinde öğrenim gören 606 öğretmen adayı oluşturmuştur. Veri toplama araçları,“Kişisel Bilgi Formu”,“Egzersiz Davranışı Değişim Basamakları Ölçeği”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ve“Etik Değerlere Yatkınlık Ölçeği”nden oluşmaktadır. Araştırma nicel araştırma yoluyla tasarlanmış olup, araştırmada betimsel araştırma modeli içerisinde yaygın olarak kullanılan tarama yönteminden faydalanılmıştır. Verilerin analizinde, betimsel istatistikler, t testi, ANOVA, korelasyon testleri ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; öğretmen adaylarının egzersiz davranışı değişim basamaklarının pasif, hazırlık ve aktif evresi ile“etik değerlere yatkınlık”ve“psikolojik iyi oluş”arasında anlamlı bir farklılığın olduğu görülmektedir. Ayrıca egzersiz davranışının aktif evresinde olan öğretmen adaylarının daha yüksek psikolojik iyi oluş puanlarına sahip oldukları ve pasif evredeki öğretmen adaylarının ise etik değerlere yatkınlık puanlarının daha düşük olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, araştırmaya katılan öğretmen adaylarının, donanımlı bir öğretmen olmaları için gerekli olan psikolojik iyi oluş ve etik değerlere yatkınlık kavramlarının olumlu yönde etkilenebilmesi için öğretmen adaylarının fiziksel aktivitelere katılmaları önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between pre-service teachers'“participation in physical activity”and“psychological well-being”and“predisposition to ethical values”, according to some variables, and also to determine whether there is a relationship between participation in physical activity and psychological well-being and predisposition to ethical values. The sample group of the research consisted of 606 pre-service teachers who were educated in the faculty of sports sciences and the faculty of education of Trabzon University in the 2021-2022 academic year. Personal information form, the stages of change for exercise behavior scale, psychological well-being scale and ethical values inclination scale were used as data collection tools in the study. The research was designed through quantitative research, and the survey method, which is widely used in the descriptive research model, was used in the research. Descriptive statistics, t-test, ANOVA, correlation tests and Kruskal Wallis test were used as statistical methods in the evaluation of the data. As a result of the research; It is seen that there is a positive and significant relationship between the passive, preparation and active phases of the exercise behavior change steps of the pre-service teachers, and the predisposition to ethical values and psychological well-being. In addition, it was concluded that the pre-service teachers in the active phase of exercise behavior had higher psychological well-being scores, and the pre-service teachers in the passive phase had lower predisposition to ethical values. Based on these results, it is recommended that pre-service teachers participate in physical activities so that the concepts of psychological well-being and predisposition to ethical values, which are necessary for them to be a qualified teacher, can be positively affected.