II. Abdülhamid dönemi stratejik savunma yönetimi: Maiyyet-i Seniyye-i Erkân-ı Harbiye Dairesi
II. Abdulhamid period strategic defense management: 'Maiyyet-i Seniyye-i Erkan-ı Harbiyesi'
  1. Tez No: 735851
  2. Yazar: ZAFER TANSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEŞİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamızda, II. Abdülhamid'in, kendi yönetim anlayışına göre organize ettiği ve literatüre Yıldız Bürokrasisi olarak geçen kurumlar topluluğundan biri olan; Maiyyet- i Seniyye-i Erkân-ı Harbiye Dairesi ele alınmıştır. Maiyyet-i Seniyye-i Erkân-ı Harbiye Dairesi'nin personel, vazife ve salahiyetleri araştırılarak, II. Abdülhamid'in bürokratik yapısı içindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Dairenin diğer askeri-sivil bürokratik kurumlarla olan ilişkileri ve karar alma süreçlerine ne şekilde dahil olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma ağırlıklı olarak arşiv belgelerine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, the Maiyyet-i Seniyye-i Erkân-ı Harbiye Dairesi, which was one of the institutions that was organized according to Abdülhamid II's own management approach and referred to as Yıldız Bureaucracy in the relevant literatüre is discussed in detail. By investigating the personnel, duties and powers of the Maiyyet-i Seniyye- i Erkân-ı Harbiye Dairesi, its position and fucntion within Abdülhamid II's bureaucratic structure has been determined. The study also reveals the relations of the Maiyyet-i Seniyye-i Erkân-ı Harbiye Dairesi with other Ottoman military and civil institutions, and how it was involved in the decisions making processes.