Glycated albumin as a marker of glycemia in pregnant women with complications
Komplikasyonları olan hamile kadınlarda glisemi işaretesi olarak glike albümin
  1. Tez No: 735857
  2. Yazar: MURSA RUSTUM WELI KAKY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. ISRAA GHASSAN AKRAM ZAINAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Presenet çalışması, gestasyonel diyabet mellüliteleri (GDM) olan hamile kadınlarda plazma proteinlerinin modifikasyonunu içermektedir. Bu amaçla gebe olmayan 40, sağlıklı kadın 40 ve sağlıklı gebe 70 GDM tanısı konan 150 kadın çalışmada incelendi. Sonuçlar, GDM'li hamile kadınların plazmasındaki toplam protein, albümin ve globulin seviyelerinde ve ayrıca tiyol protein seviyelerinde önemli (P0,05) farklıydı. Ek olarak, sağlıklı hamile kadınlar, hamile olmayan kontrole kıyasla test edilen tüm parametrelerde anlamlı olmayan (P>0,05) farklılıklar göstermiştir. Sonuçlar, anne ve çocuk için bir risk faktörü olabilen GDM sıklığı üzerine oksidatif stresin geliştiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
The present study has involved the modification of plasma proteins in pregnant women with gestential diabetes mellitus (GDM). For this purpose, 150 women were enrolled in the study, 40 were healthy non-pregnant women, 40 were healthy pregnant women, and 70 women were diagnosed with GDM. The results have shown a significant (P0.05) different between GDM and control. Additionally, the healthy pregnant women have shown non-significant (P>0.05) differences of all tested parameters compared to the non-pregnant control. This indicates the development of oxidative stress upon the incidence of GDM, which can be a risk factor for the mother and the child.