Tip 1 diyabetli olgularda karotis arter intima-media kalınlığı ve pentoksifilin'in etkisi
The intima-media of the common carotid artery in type 1 diabetic patients and the effects of pantoxyfilline
- Tez No: 156379
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM KURTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı tip 1 diyabetli çocuk ve adölesan hastalarda oral pentoksifîlin (PTF) tedavisinin antropometrik ve metabolik parametreler ve erken aterosklerozun bir göstergesi olarak kabul edilen ana karotis arter intima-media kalınlığı (KİMK) üzerine etkisini araştırmaktı. Önce 45 tip 1 diyabetli hasta ve yaş, cins ve vücut kitle indeksi benzer olan 33 sağlıklı kontrol grubunda noninvaziv ultrasonografik ölçüm yapıldı. Daha sonra diyabetik hastalar rasgele PTF ve plasebo grubu olarak ikiye ayrıldı (PTF grubunda 24 hasta ve plasebo grubunda 21 hasta). Tip 1 diyabetli hastalar ve sağlıklı kontrollerde vücut kitle indeksi (VKİ), beî-kalça oram (BKO), glikozite hemoglobin (HbAlc), idrarda, albumin ekskresyonu ve serum lipidieri gibi antropometrik ve metabolik parametreler ve yüksek rezolüsyonlu B-mod ultrasonografi ile belirlenen KİMK ölçüldü. Bütün bu parametreler 0 ve 6. ayda, PTF (15 mg/kg/gün, 3x1) ve plasebo grubunda da ölçüldü. Ancak bu gruplarda KİMK üzerine damar çapının potansiyel etkisini en aza indirmek için KİMK yerine KİMK kesit alanı ölçüldü. 44Antropometrik ve metabolik parametreler bakımından diyabetik hastalar ve sağlıklı kontroller arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the present study was to evaluate the effect of oral pentoxyfilline (PTX) on anthropometric and metabolic parameters and the intima-media thickness (IMT) of the common carotid artery (CCA), a marker of early atherosclerosis, in children and adolescents with type 1 diabetes. Firstly non-invasive ultrasonographic measurements were made in 45 type 1 diabetic patients and 33 healthy controls matched for age, sex, and body mass index, then the diabetic patients randomized into a PTX group and a placebo group (i.e. 24 on PTX and 21 on placebo). Anthropometric and metabolic parameters such as body mass index (BMI), waist- hip ratio (WHR), glycated haemoglobin (HbAlc), urinary albumin excretion (UAE), and serum lipid profiles and the IMT of the CCA, determined by high-resolution B-mode ultrasonography, were measured in patients and healthy controls. These parameters were also measured at 0 and 6 months after the oral administration of 15 mg/kg per day of PTX or placebo (i.e. three times daily for 6 months). However, we measured the cross sectional areas 46of IMT (CS A-IMT) instead of IMT to minimize a potential infuence of diameter change on IMT in these groups. The anthropometric and metabolic parameters were not significantly different between the diabetic patients and healthy controls.