Gestasyonel diyabette 1,5–anhidroglusitolun yeri
1.5-anhydrogluci̇tol i̇n gestati̇onal di̇abetes
- Tez No: 406773
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖNVURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gebelik sırasında gözlenen hipergliseminin en sık sebebi Gestasyonel Diabetes Mellitus'tur (GDM). Çalışmamızın amacı uzun ve kısa süreli glisemik durumu belirlemede kullanılan HbA1c, Glike Albumin ve 1,5-Anhidroglusitol'ün (1,5-AG) GDM'deki yerini incelemektir. Araştırmamız olgu kontrollü kesitsel bir çalışma olarak tasarlanarak, Şubat-Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışma grubumuzu, GDM'si olan ve normal glukoz toleransına sahip gebeler olmak üzere 40'ar kişilik iki grup oluşturdu. Çalışma grubunun tıbbi öyküsü ve ilaç kullanımları sorgulandı. Gestasyonel diyabet tanısı ADA 2013 kriterlerine göre konuldu. Gebeliklerinin 24-28. haftalarında yapılan OGTT esnasında alınan örneklerde glisemik durum belirteçleri ve bu belirteçlerin düzeylerini etkilediği bilinen diğer parametreler çalışıldı. OGTT esnasında elde edilen her üç numuneden ölçülen 1,5-AG düzeylerinin birbirleriyle çok iyi derecede korele olduğu gözlendi. GDM'li grupta normal glukoz toleransına sahip gebelere oranla HbA1c düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulunurken 1,5-AG düzeyleri anlamlı olarak düşük bulundu. Her iki grup arasında Glike albumin düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. HbA1c düzeylerinin açlık glukozu, 1. saat glukozu ve MCV ile korele olduğu gözlenirken, 1,5-AG'nin sadece 1. saat glukozu ile korele olduğu gözlendi. Yapılan lineer regresyon analizinde MCV'nin HbA1c düzeylerinin en güçlü belirleyicisi olduğu saptanırken, 1,5-AG düzeylerinin tek belirleyicisinin OGTT esnasında elde edilen 60. dk glukozu olduğu belirlenmiştir. GDM tanısında 1,5-AG ve HbA1c'nin tanısal performansları açısından anlamlı farklılık saptanmadı (AUC değerleri sırasıyla 0.722 ve 0.756). 1,5-AG ve açlık glukozunun birlikte kullanımı ile duyarlılık %90 özgüllük %66 olarak belirlendi. GDM tanısı açısından bu parametrelerin tek başına kullanımının yeterli duyarlılık ve özgüllüğe sahip olmadığı belirlenmiştir. HbA1c ve 1,5-AG, GDM tanısının konmasında benzer güçlere sahip olsa da, HbA1c düzeylerinin demir eksikliğinden etkilenmesi gebelikteki kullanımını kısıtlamaktadır. 1,5-AG'nin açlık glukozu ile kombine kullanılması, GDM gelişimi açısından düşük risk grubunun belirlenmesinde fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Gestational Diabetes Mellitus (GDM) is the most common cause of hyperglycemia encountered during pregnancy. The aim of this study is to evaluate the importance of long and short term markers of glycemic status; HbA1c, glycated albumin and 1,5-Anhydroglucitol (1,5-AG) in GDM. The study was planned as a controlled cross-sectional study and carried out between February and June 2014. The study group was composed of 80 pregnant women, 40 with GDM and 40 with normal glucose tolerance. Their medical history were taken and drug use was also questionned. GDM was diagnosed according to ADA 2013 criteria. Glycemic markers were measured in the oral glucose tolerance test (OGTT) blood samples of women in their 24-28th weeks of gestation, other biochemical parameters which could affect their levels were also measured. 1,5-AG levels for all three OGTT samples were strongly correlated. HbA1c was significantly higher in GDM group when compared with the controls, whereas 1,5-AG levels were significantly lower. There wasn't any statistically significant difference between the two groups for glycated albumin. While HbA1c levels were correlated with fasting blood glucose, first hour glucose and MCV, 1,5-AG was only correlated with the first hour glucose. In the lineer regression analysis, MCV was the powerful determinant of HbA1c levels and the first hour glucose of the OGTT was the only determinant of 1,5-AG levels. No difference was found for the diagnostic performances of 1,5-AG and HbA1c (AUC values were 0.722 and 0.756 respectively). With the combined use of 1,5-AG and fasting blood glucose, sensitivity and specificity were determined as 90% and 66%. It was found that the use of each of these parameters alone didn't have adequate sensitivity and specificity in diagnosing GDM. Although HbA1c and 1,5-AG had similar powers in GDM diagnosis, iron deficiency state limits the use of HbA1c in pregnancy. The combined use of 1,5-AG with fasting glucose can be helpful in identifying the low risk group for development of GDM.