Seçim teorisi temelli aile işlevselliği müdahale programının geliştirilmesi
Development of choice theory-based family functioning intervention program
- Tez No: 735859
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı seçim teorisi Temelli Aile İşlevselliği Ölçeği ve Aile İşlevselliği Müdahale Programı geliştirmek ve etkililiğini test etmektir. Bu doğrultuda iki aşamalı bir çalışma planlanmıştır. Birinci aşama ölçek geliştirme, ikinci aşama müdahale programı geliştirme olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında psikometrik analizler sonucuna göre 30 maddelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında seçim teorisi temelli aile işlevselliği müdahale programı geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Program seçim teorisi ve aile işlevselliği bileşenlerini kapsayacak şekilde yedi oturum olarak geliştirilmiştir. Uygulamaya 8 çift 16 katılımcı katılmıştır. Uygulamalar online olarak yürütülmüştür. Katılımcılardan ön-son ve izleme testi olarak nicel veriler toplanmıştır. Ön, son ve izleme testlerine ek olarak uygulama sonunda görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular geliştirilen müdahale progamının istatistiksel olarak manidar olmadığını göstermiştir. Nitel bulgular incelendiğinde kontrol grubunun geçirdiği değişimlerin aile işlevselliğini doğrudan etkileyen etkenler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a Choice Theory-Based Family Functioning Scale and a Family Functioning Intervention Program and test its effectiveness. In this direction, a two-stage study was planned. In the first stage, the scale was developed and in the second stage an intervention program was developed and tested. Results showed that the 30-item Choice Theory-Based Family Functioning Scale was psychometrically valid and reliable. Choice Theory-Based Family Functioning Intervention Program comprised of 7 sessions which includes the components of choice theory and family functionality. Eight couples (16 participants) participated to the intervention group which was carried out online. In addition to the pre-post and follow-up tests, interviews were conducted. The findings showed that the intervention program was not statistically significant. When the qualitative findings were examined, it was shown that the changes in the control group were factors that directly affected family functionality.