Measuring some biochemical variables in patients with chronic renal impairment in Kirkuk governorate
Kırkük valilikinde kronik böbrek bozukluğu olan hastalarda bazı biyokimyasal değişkenlerin ölçülmesi
- Tez No: 735860
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. FİRAS TAHER MAHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Mevcut çalışma, karaciğer enzimlerinin biyokimyasal bir çalışmasını ve bunların böbrek yetmezliği olan hastalar üzerindeki etkilerini, biyokimyasal göstergeleri ve hastaların laboratuvar tanısındaki rollerini kullanarak düzenledi. Çalışmada Kasım 2021'den Şubat 2022'ye kadar Kerkük Genel Hastanesi'nde kronik böbrek yetmezliği olan 60 hasta örneği ve değişen yaşlardan 20 sağlıklı insan örneği toplandı. ALT , ALP ve AST seviyesinin Biyokimya analizöründe laboratuvar malzemeleri kullanılarak ve ayrıca spektrofotometrede üre, kreatinin ve ürik asitin değerlendirilmesi ile değerlendirildiği durumlarda. Sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hemoliz hastalarında ALP seviyesinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu (P ≤ 0.05). Hemolitik hastalarda AST düzeyinin sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük olduğu durumlarda (P ≤ 0.05) . Sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, hemolizli hastaların ALT düzeyi anlamlı olarak düşüktü (P≤ 0.05). Üre , kreatinin ve ürik asit değerlendirme sonuçları kontrol grubuna göre anlamlı bir artış gösterdi. Mevcut çalışma ile ayrıca yüksek ALP seviyelerinin ve düşük AST, ALT seviyelerinin ve hemodiyaliz sırasında böbrek yetmezliği olan hastaları tedavi ederken onların fonksiyon bozukluklarına katkıda bulunabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study arranged a biochemical study of liver enzymes and their effect on patients with renal failure, using biochemical indicators and their role in laboratory diagnosis of patients. Where the study collected 60 samples of patients with chronic renal failure in Kirkuk General Hospital from November 2021 to February 2022, and 20 samples of healthy people of varying ages. Where the level of ALT, ALP, and AST was evaluated using laboratory materials in the Biochemistry analyzer, as well as the evaluation of urea, creatinine, and uric acid in the spectrophotometer. Where the AlP level was significantly higher (P ≤ 0.05) in hemolysis patients compared with the healthy control group. Where the AST level was significantly low (P ≤ 0.05) in hemolysis patients compared with the healthy control group. Where the level of ALT was significantly higher (P ≤ 0.05) in hemolysis patients compared with the healthy control group. The results of the evaluation of urea, creatinine, and uric acid showed a significant increase compared to the control group. It was also found through the current study that high levels of ALP and low levels of AST, ALT and when treating patients with renal failure during hemodialysis may contribute to their dysfunction.