Özgün seramik çanaklarda koç motifinin yorumu
Interpretation of ram horm motif on original ceramic pots
- Tez No: 73587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANDAN DİZDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
11 ÖZET Tarih öncesi çağlardan beri insanoğlu yaşamını sürdürebilmek için doğarım kendisine sunduğu besin kaynaklarından yararlanmasını bilmiştir. Bunu ya içinde bulunduğu doğada yer alan bitki ve meyveler yoluyla, ya da kendisinden güçsüz hayvanları avlayarak sağlamıştır. Etinden, gücünden, derisinden yararlanılan bu hayvanlar insanlar için tinsel yönden de ilgi çekici olmuştur. Bu hayvanlar farklı dönemlerde sembolleştirilmişler ve önceleri mağara duvarlarında av sahneleri olarak resmedilirken, daha sonraları kullandıkları alet ve kaplarda süs unsuru olarak yer almışlar, Anadolu'da çoğu genç kızların halı ve kilimlerine motif olmuşlardır Bu motifler, son elli yıldır çoğu seramik sanatçılarının formlarında çağdaş bir biçim anlayışına dönüşmüşlerdir. Bu araştırmada esas olan konu koç motifi olup uygulamada yer alan formlar bu motifi yansıtma amaçlıdır. Çağdaş bir anlayış içinde hem biçim hem de sır ile olan denge sağlanmaya çalışılmış, tarihi çok eskilere dayanan bu antik görüntü baz alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Since the pre-historical times, the human kind had been able to utilize the sources of nutrition provided by nature in order to survive. She/he had done this either by collecting plants and fruits in her/his natural surrounding or by hunting animals which are weaker than herself/himself. These animals, which had provided meat, skin and used for their force, have also been spiritually attractive for human beings. These animals had been symbolized in various epochs; while they had been drawn on the cave walls as hunting scenes previously, in time they had become an ornament on the tools and vessels used by people and, in Anatolia, the young girls had transformed them into carpet and woven matting (kilim) motifs. These motifs have been transformed into a modern understanding of form in the works of many ceramics artists for the last fifty years. These symbolized animal motifs are the main subject of this study and these motifs are applied in terms of form and on the surface within the framework of a modern understanding of ceramics art. As the main subject of this study is the motif of ram, applications are made to reflect the motif. With a modern understanding, form and glaze are tried to be equalized, alongside its antique look, as the content based on ancient history.