Sosyal bilgiler dersinde sürdürülebilir kalkınma: Sosyal bilgiler öğretmenlerinin ve ortaokul öğrencilerinin görüşleri
Sustainable development in social studies course: Opinions of social studies teachers and secondary school students
- Tez No: 735882
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇENGELCİ KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler dersinde sürdürülebilir kalkınmaya yönelik sosyal bilgiler öğretmenlerinin ve ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada karma yöntem desenlerinden biri olan keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel aşamasına 2020-2021 eğitim öğretim yılında Eskişehir il merkezinde görev yapan 12 sosyal bilgiler öğretmeni ve 13 ortaokul 8. sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasına ise 2021-2022 eğitim öğretim yılında Eskişehir il merkezinde görev yapan 146 sosyal bilgiler öğretmeni ve 556 ortaokul 8. sınıf öğrencisi katılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler,“Sosyal Bilgiler Dersinde Sürdürülebilir Kalkınmaya Yönelik Öğretmen Görüşleri Anketi”ve“Sosyal Bilgiler Dersinde Sürdürülebilir Kalkınmaya Yönelik Öğrenci Görüşleri Anketi”, aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada nitel verilerin analizinde tümevarımsal analizden, nicel verilerin analizinde ise betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin ortaokul öğrencilerine sürdürülebilir kalkınmaya yönelik farkındalık kazandırmada sosyal bilgiler dersinin işlevsel rol üstlendiği görüşüne sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersinde sürdürülebilir kalkınmayla ilgili konuları öğrendikleri görüşüne katıldıkları görülmüştür. Araştırma sonucunda, elde edilen sonuçlarına dayalı olarak uygulamaya ve yapılacak araştırmalara yönelik çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the opinions of social studies teachers and secondary school 8th grade students on sustainable development in social studies course. The exploratory sequential design, which is one of the mixed method designs, was used in the research. 12 social studies teachers and 13 secondary school 8th grade students working in Eskişehir city center participated in the qualitative phase of the research in the 2020-2021 academic year. In the quantitative phase of the research, 146 social studies teachers and 556 secondary school 8th grade students working in the city center of Eskişehir in the 2021-2022 academic year participated. Data were collected through semi-structured interviews,“Teacher Opinions Questionnaire on Sustainable Development in Social Studies Course”and“Student Opinions Questionnaire on Sustainable Development in Social Studies Course.”In the research, inductive analysis was used in the analysis of qualitative data, and descriptive statistics were used in the analysis of quantitative data. As a result of the research, it has been determined that social studies teachers have the opinion that social studies course plays a functional role in raising awareness for sustainable development in secondary school students. In addition, it was seen that secondary school 8th grade students agreed with the opinion that they learned the topics related to sustainable development in the social studies course. As a result of the research, based on the results obtained, various suggestions were made for practice and research to be carried out.