Ortaokul sosyal bilgiler öğretim programında yer alan harita okuryazarlığı becerisinin geocaching ile ilişkisi
Relationship between map literacy skills in the secondary school social studies curriculum and geocaching
- Tez No: 968523
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sosyal bilgiler dersinde öğretilen Harita Okuma Becerileri ile geocaching arasındaki ilişki, teorik öğrenme ile bilginin gerçek arazi üzerinde uygulamasının etkili bir şekilde birleştirilmesinin olanaklarını inceleme ve araştırma alanıdır. Harita okuryazarlık, kişinin haritaları anlayıp kullanabilmesini, ayrıca yön bulabilmesini sağlayan bilgi, beceri ve yetenekler bütünüdür. Okulun sosyal bilgiler müfredatının bir parçası olarak, öğrencilere haritaları okuma, sembolleri kullanma ve farklı harita türleriyle çalışma gibi haritacılığın temelleri öğretilmektedir. Geocaching, katılımcıların GPS cihazlarını kullanarak çeşitli yerlerde saklı geocache'leri aradıkları eğlenceli bir aktivitedir. Her bir kutuda bir günlük ve alınıp götürülebilecek veya bırakılabilecek küçük eşyalar bulunur. Gizli yerleri aramak için koordinatlar özel web siteleri veya mobil uygulamalar aracılığıyla elde edilebilir. Bu süreç katılımcıların haritalarla çalışabilmesini ve navigasyon teknolojilerini kullanabilme becerisine sahip olmasını gerektirir. Öğrenciler Harita Okuryazarlık Becerilerini geliştirme dersinde öğrendiklerini harita okuma ve koordinat becerilerini gizli nesneleri bulmak için kullanabilirken, diğer yandan geocaching, GPS navigasyon cihazlarını ve mobil uygulamaları yönlendirme için kullanma gibi yeni beceriler geliştirmeye yardımcı olur. Geocaching'i eğitim sürecine dahil etmek, öğrencilerin coğrafya konularına olan ilgisini artırır ve onlara teori ile pratik arasındaki bağlantıyı görmeyi öğretir. Oyunlara ve gerçek yaşam görevlerine dayalı öğrenmenin, geleneksel öğretim yöntemlerine göre çok daha fazla motivasyon gücüne sahip olduğu gösterilmiştir. Geocaching sadece harita okuryazarlığı değil, aynı zamanda mantıksal düşünme, ekip çalışması, rota planlama gibi diğer önemli becerileri de geliştirir ve çevremizdeki doğaya dair algıları pekiştirir. Geocaching unsurlarının okul sosyal bilgiler dersine dahil edilmesi arazi dersleri, geziler ve özel projeler aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Örneğin, öğrenciler gizli kutuları bulmak için kendi rotalarını geliştirebilir, haritaları nasıl kullanacaklarını ve en uygun rotaları nasıl planlayacaklarını öğrenebilir ve ardından görevleri tamamlamak için GPS cihazlarını kullanabilirler. Bu süreç, sınıfta edinilen bilginin gerçek yaşamla bütünleştirilmesine olanak tanırken, öğrencilere bağımsızlık, sorumluluk alma ve standart dışı problemleri çözebilme gibi gelecek yaşamlarında faydalı olacak becerilerin de kazandırılmasını sağlar. Geocaching aynı zamanda katılımcıların doğal alanları, manzaraları ve ekosistemleri keşfetmesini sağlayarak coğrafya ve ekolojiye olan ilgiyi de artırır. Bu durum, çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınma konularının giderek önem kazandığı modern dünyada özellikle önemli olan çevre bilincinin ve çevreye saygının gelişmesine katkı sağlar. Bu nedenle, Bakanlık müfredatında yer alan Harita Okuryazarlığı Becerileri dersi ile geocaching arasındaki bağlantı her iki faaliyet yönünden karşılıklı olarak öğrencinin öğrenimine ve gelişimine katkı sağlamaktadır. Geocaching, coğrafi bilginin detaylı edinilmesi için gerekli yönelim, harita ve modern teknolojilerin kullanımı alanında becerileri geliştirirken aynı zamanda modern dünyada başarılı bir yaşam için gerekli temel yeterliliklerin geliştirilmesine de olumlu etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between Map Reading Skills, taught in social studies, and geocaching is an area of study and research into the possibilities of effectively combining theoretical learning with the application of knowledge in real-world situations. Map literacy is the set of knowledge, skills, and abilities that enable a person to understand and use maps, as well as navigate. As part of the school's social studies curriculum, students are taught the fundamentals of cartography, such as reading maps, using symbols, and working with different types of maps. Geocaching is a fun activity in which participants use GPS devices to search for geocaches hidden in various locations. Each box contains a journal and small items that can be taken or left behind. Coordinates for searching for hidden locations can be obtained through specialized websites or mobile apps. This process requires participants to be able to work with maps and use navigation technologies. While students can use map reading and coordinate skills learned in the Map Literacy Skills development course to locate hidden objects, geocaching also helps develop new skills, such as using GPS navigation devices and mobile apps for orientation. Incorporating geocaching into the educational process increases students' interest in geography and teaches them to see the connection between theory and practice. Learning based on games and real-life tasks has been shown to have much greater motivational power than traditional teaching methods. Geocaching not only develops map literacy but also other important skills such as logical thinking, teamwork, and route planning, and reinforces their understanding of the nature around us. Incorporating geocaching elements into school social studies can be implemented through field lessons, field trips, and special projects. For example, students can develop their own routes to find hidden boxes, learn how to use maps and plan optimal routes, and then use GPS devices to complete tasks. This process allows students to integrate classroom knowledge into real-life situations and develop skills such as independence, responsibility, and the ability to solve non-standard problems, which will be useful in their future lives. Geocaching also fosters interest in geography and ecology by allowing participants to explore natural areas, landscapes, and ecosystems. This contributes to the development of environmental awareness and respect for the environment, which is particularly important in the modern world, where environmental protection and sustainable development are increasingly important. Therefore, the connection between the Map Literacy Skills course in the Ministry's curriculum and geocaching mutually contributes to student learning and development in both aspects. Geocaching not only develops the skills necessary for detailed acquisition of geographic information, including orientation, map making, and the use of modern technologies, but also positively impacts the development of the fundamental competencies necessary for a successful life in the modern world.