Evaluation of the levels of CDK-5, interlukin-2 and another biochemical parameter for patients with breast cancer in Baghdad city
Bağdat şehrinde meme kanserli hastalarda CDK-5, IL-2 ve diğer biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 735884
  2. Yazar: ESRAA QADDOORI ABTTAN ABTTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. MAHANA OİED HUSSEIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmaya katılan tam meme kanserli kadınlar menopoz öncesi ve sonrası olarak sınıflandırıldı. Menopoz sonrası kadınlar, sağlıklı, yakın zamanda teşhis edilmiş ve tedavi görmüş grupların üçte ikisini oluşturuyordu. Tedavi ve kontrol grupları arasında anlamlı olmayan farklar bulundu, radyasyon tedavisi uygulanan grupta obez kadınlarda tedavi edilen hasta grubunun %36'sı tedavi edildi ve bu durum yeni tanı grubunda anlamlı bir fark yaratıyor (radyoterapisiz %50). P değeri 0,05'ten düşük olan hastalarda lökosit sayıları, lenfosit sayıları, monosit sayıları ve bazofil sayıları kontrol grubuna göre daha düşüktür. Yakın zamanda meme kanseri teşhisi konmuş kadınlarda Cdk5 protein seviyeleri tedaviye orantısız bir şekilde yükselir (tedavi edilen 40 hastanın yüzde 63'ünde düşük bir CDK-5 oranı 17,2 ± 4,90). 30 hastanın tümör örneklerinde Cdk5 protein seviyeleri %50 arttı. Meme kanserli yeni teşhis edilmiş 50 hastadan alınan tümör numuneleri ilk kez IL-2 protein seviyeleri için test edildi ve sonuçlar, tedavi edilen 40 hastanın yüzde 80'inin 90'a kıyasla düşük IL-2 900 ± 191,90 seviyesine sahip olduğunu gösterdi. Bu çalışmanın sonucunda, yeni tanı konmuş (NMB) ve normal memelerin toplam östradiol konsantrasyonları arasında istatistiksel bir bağlantı bulundu (sırasıyla 111,73 ± 170,5, 494,9 ± 129, 614,72 ± 180,08).
Özet (Çeviri)
Women with breast cancer who took part in this study were classified into pre and post-menopausal. Postmenopausal women comprised two-thirds of the healthy, recently diagnosed, and treated groups. Non-obese, overweight, and obese women were categorized according to their body mass index (BMI). A significant correlation a p-value of less than 0.05, patients have lower leukocyte numbers, lymphocytes counts, monocyte counts, and basophil counts than the control group. Cdk5 protein levels in recently diagnosed women with breast cancer rise disproportionately to treatment (63 percent of 40 treated patients have a low rate of CDK-5 (17.2 ± 4.90). Cdk5 protein levels increased by 50% in the tumor specimens of 30 patients. Tumor samples from 50 newly diagnosed patients with breast cancer were tested for IL-2 protein levels for the first time, and the results showed that 80 percent of the 40 treated patients had a low level of IL-2 900 ± 191.90 compared to 90 percent of those who had previously been affected by the disease. As a result of this study, a statistical link was found between the newly diagnosed (NMB) and normal breasts' total estradiol concentrations (1111.73 ± 170.5, 494.9 ± 129, 614.72 ± 180.08, respectively).