Hemodiyaliz hastalarına uygulanan eğitim programının öz-yeterlilik, tedaviye uyum, semptom yönetimi ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of the educational program applied tohemodialysis patients on self-efficiency, treatmentcompliance, symptom management and quality of life
- Tez No: 735885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİN SAMANCIOĞLU BAĞLAMA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, hemodiyaliz tedavisi uygulanan hastalara verilen programlı eğitimin hastaların öz-yeterlilik, tedaviye uyum, semptom yönetimi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü yarı deneysel olarak planlandı. Veriler hasta bilgi toplama formu, Genel Öz Yeterlilik, Son Dönem Böbrek Yetmezliği (SDBY)-Uyum Ölçeği, Diyaliz Semptom İndeksi ve WHOQOL-BREF(TR) ile yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Müdahale grubundaki hastalara eğitim kitapçığı eşliğinde eğitim verildi. Kontrol grubuna ise, ünitenin rutini dışında herhangi bir müdahale yapılmadı.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a randomized controlled quasi-experimental study to determine the effect of programmed education given to patients undergoing hemodialysis treatment on self-efficacy, adherence to treatment, symptom management and quality of life. Data were collected by face-to-face interview method with patient information collection form, General Self-Efficacy, End Stage Renal Failure (ESRD)- Compliance Scale, Dialysis Symptom Index and WHOQOL-BREF(TR). The patients in the intervention group were given training in the accompaniment of the training booklet. The control group did not receive any intervention other than the routine of the unit. The general self-efficacy mean score of the intervention group before and after the education was higher than the mean score of the control group and there was a statistically significant difference when both groups were compared (p=0.016), there were two levels in terms of pre- and post-education ESRD-adherence scale dietary restriction sub-dimension scores.