Temozolomid (TMZ) duyarlı U87MG glioblastoma hücre hattında, TMZ-radyoterapi kombine tedavisine ek ribosiklib ilaç uygulamasının hücre siklusu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of ribociclib drug application in addition to TMZ-radiotherapy combined treatment in temozolomide (TMZ) sensitive U87MG glioblastoma cell line in terms of cell cycle
- Tez No: 886966
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Radyasyon Onkolojisi, Tıbbi Biyoloji, Biology, Radiation Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Glioblastoma Multiform (GBM), gliomaların %54'ünü ve tüm beyin tümörlerinin yaklaşık %16'sını oluşturan, en yaygın malign beyin tümörü olarak bilinmektedir. CDK 4/6 inhibitörlerinden biri olan Ribosiklib'in; hücre siklusunda G1'den S fazına geçişi engellemektedir. Çalışmamızda U87MG hücre hattı kullanılarak, TMZ ve radyoterapi tedavisine ek Ribosiklib uygulamasının hücre sağkalımı ve hücre siklusu açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: TMZ'ye duyarlı U87MG GBM hücre hattı kullanıldı. Deney planı, kontrol, TMZ, Ribosiklib, çözücü ve TMZ+Ribosiklib'in birlikte uygulandığı gruplar şeklinde kurgulandı. Gruplara, radyoterapi uygulamasının yapıldığı deney grupları da dahil edildi. TMZ ve Ribosiklib'in, U87MG hücrelerinin canlılığına etkisi MTT testi değerlendirildi ve IC50 (yarı maksimum inhibitör konsantrasyonu) değerleri bulundu. Hücrelere günde 2 Gray (Gy) olmak üzere ardışık 5 gün toplamda 10Gy ışıma yapıldı. Belirlenen etkin dozların, hücre siklusu ve apoptoza etkisi siklin D, p53, p21, Tap73, pRB ve aktif kaspaz-3 protein düzeyleri western blot ile analiz edilerek değerlendirildi. Bulgular: U87MG hücrelerinde Ribosiklib ve TMZ'nin IC50 değeri sırasıyla; 10 ve 120 μM olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Glioblastoma Multiform (GBM) is known as the most common malignant brain tumor, accounting for 54% of gliomas and approximately 16% of all brain tumors. Ribociclib, one of the CDK4/6 inhibitors; It prevents the transition from G1 to S phase in the cell cycle. Our study aims to evaluate Ribociclib application in addition to TMZ and radiotherapy treatment in terms of cell survival and cell cycle, using the U87MG cell line. Method: TMZ-sensitive U87MG GBM cell line was used. The experimental plan was designed as control, TMZ, Ribociclib, vehicle and TMZ+Ribociclib groups. The experimental groups in which radiotherapy was applied were also included in the groups. The effect of TMZ and Ribociclib on the viability of U87MG cells was evaluated by MTT assay and IC50 (half maximum inhibitory concentration) values were found. Cells were irradiated at 2 Gray (Gy) per day for 5 consecutive days for a total of 10Gy. The effect of the determined effective doses on cell cycle and apoptosis was evaluated by analyzing cyclin D, p53, p21, Tap73, pRB and active caspase-3 protein levels by western blot. Results: IC50 values of Ribociclib and TMZ in U87MG cells, respectively; It was determined as 10 and 120μM.