Hemodiyaliz hastalarına uygulanan bilinçli farkındalık temelli hemşirelik girişimlerinin psikososyal uyuma etkisi
The effect of conscious awareness-based nursing interventions applied to hemodialysis patients on psychosocial adaptation
- Tez No: 931333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN DURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Sağlık Eğitimi, Nursing, Psychiatry, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Hemodiyaliz tedavisi alan bireyler fizyolojik ve psikolojik birçok stresörlerle baş etmek zorunda kalmaktadır. Bu durum, bireylerin psikososyal uyumunu olumsuz etkileyebilir. Bu araştırma, bilinçli farkındalık temelli eğitim programının, hemodiyaliz hastalarının bilinçli farkındalık düzeylerine, hemodiyalize bağlı stresörlere ve psikososyal uyumlarına olan etkisinin araştırılması amacıyla yapıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu araştırmada randomize kontrollü deneysel bir tasarım ve karma yöntemlerden açıklayıcı sıralı desen kullanıldı. Araştırmanın örneklemini hemodiyaliz hizmeti alan 32 hasta (16 müdahale-16 kontrol) oluşturdu. Müdahale grubuna altı haftalık bilinçli farkındalık eğitim programı uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmadı. Araştırmanın nicel verileri Kişisel Bilgi Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Hemodiyaliz Stresör Ölçeği ve Hastalığa Psikososyal Uyum Öz-Bildirim Ölçeği kullanılarak toplandı. Nitel veriler ise müdahale programı sonrası yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile toplandı. Araştırmada nicel verilerde bağımsız gruplar için t testi, bağımlı gruplar için t testi, nitel verilerin analizinde tematik analiz kullanıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Individuals receiving hemodialysis treatment have to cope with many physiological and psychological stressors. This situation may negatively affect the psychosocial adaptation of individuals. This study investigated the effect of mindfulness-based training programs on mindfulness levels, hemodialysis-related stressors, and psychosocial adjustment of hemodialysis patients. MATERIALS AND METHODS: In this study, a randomized controlled experimental design and an explanatory sequential design were used, using mixed methods. The study sample consisted of 32 patients (16 intervention-16 control) receiving hemodialysis services in the Sakarya and Düzce provinces. A six-week mindfulness training program was applied to the intervention group. No intervention was applied to the control group. Quantitative data were collected using the Personal Information Form, Mindfulness Scale, Hemodialysis Stressor Scale, and Psychosocial Adaptation to Illness Self-Report Scale. Qualitative data were collected through a semi-structured interview form after the intervention program. In the study, t-tests for independent groups and t-tests for dependent groups were used to analyze quantitative data, and thematic analysis was used to analyze qualitative data.