Çocuklara ait kişisel faktörlerin ve beslenme alışkanlıklarının ağız ve diş sağlığı üzerine yordayıcı rolünün incelenmesi
Examining the role of children's personal factors and dietary habits in predicting oral and dental health
  1. Tez No: 735893
  2. Yazar: ELİF KİBAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; çocuklara ait kişisel faktörlerin (sosyodemografik faktörler, ağız-diş sağlığı alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları ve uyku alışkanlıkları, tükürük tamponlama kapasiteleri, antropometrik ölçümler) ve beslenme alışkanlıklarının (Potansiyel Renal Asit Yükü [PRAL], Sağlıklı Yeme İndeksi [SYİ], besin tüketim alışkanlıkları) ağız ve diş sağlığı üzerine yordayıcı rolününün incelenmesidir. Kapsam: Araştırmanın örneklemini; Rize İlinde bulunan, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Çocuk Diş Hekimliği Bölümü' ne başvuran, sistemik olarak sağlıklı, 7-12 yaş arasındaki ve veri toplama işlemini kabul eden çocuklar oluşturmuştur. Gereç ve Yöntem: Çocuklara ait kişisel faktörler ve beslenme alışkanlıklarına ait bilgiler, çocuk ve ebeveynlere verilen formlar ile elde edilmiştir. Çocukların ağız içi muayeneleri sırasında süt ve daimi Çürük-Kayıp-Dolgulu diş sayısı (dmft/DMFT), Çürük Değerlendirme Skalası ve Tedavi İndeksi (CAST), Plak İndeksi (Pİ) ve Gingival İndeks (Gİ) değerleri kaydedilmiştir. Hastaya besin tüketim kayıt formu verilerek bir sonraki seansa çağırılmıştır. Bu seansta da çocukların tükürük pH değerleri ve geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kayıtları formlara kaydedilmiştir. Çocuğun bir günlük beslenme kaydının bulunduğu formdaki veriler, BeBiS 9 programına girilerek; enerji, protein, karbonhidrat, kalsiyum (Ca2+), magnezyum (Mg2+), potasyum (K+), fosfor (P3-), tekli doymamış yağ, çoklu doymamış yağ, doymuş yağ, sakkaroz miktarı belirlenmiştir. Bu veriler ışığında çocukların PRAL ve SYİ puanları hesaplanmıştır. İstatiksel analiz için, Jamovi 2.2.5 İstatistik Programı kullanılmıştır. Ki-kare, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U Testleri ile Kruskal-Wallis Sıralamalı Tek-Yönlü Varyans Analizi, Spearman Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the predictive role of children's personal factors (sociodemographic factors, oral-dental health habits, physical activity status and sleep habits, saliva buffering capacities, anthropometric measurements) and dietary habits (Potential Renal Acid Load [PRAL], Healthy Eating Index [HEI], food consumption habits) on oral and dental health. Scope: The sample of the study consisted of children aged 7-12 years who were systemically healthy, who applied to Recep Tayyip Erdoğan University, Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry in Rize Province and accepted the data collection process. Materials and Methods: Information about children's personal factors and eating habits were obtained from the forms given to children and parents. During the oral examinations of the children, the number of deciduous and permanent Decayed-Missing-Filled teeth (dmft/DMFT), Caries Assessment Spectrum and Treatment Index (CAST), Plaque Index (PI) and Gingival Index (GI) values were recorded. The patient was called to the next session by giving a food consumption registration form. In this session, children' s saliva pH values and retrospective 24-hour food consumption records were recorded on the forms. After the data in the form of the children' s daily nutrition record are entered into the BeBiS 9 program; the amount of energy, protein, carbohydrate, calcium (Ca2+), magnesium (Mg2+), potassium (K+), phosphorus (P3-), monounsaturated fat, polyunsaturated fat, saturated fat, and sucrose were determined. In the light of these data, the PRAL and HEI scores of the children were calculated. For statistical analysis, Jamovi 2.2.5 Statistics Program was used. Chi-square, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U Tests and Kruskal-Wallis Ordered One-Way Analysis of Variance, Spearman Correlation Analysis and Regression Analysis were performed.