Effects of recreational cannabis use and subclinical psychosis risk on brain white matter integrity and structural connectivity in adolescence
Ergenlik döneminde eğlence amaçlı esrar kullanımının ve subklinik psikoz riskinin, beynin beyaz madde bütünlüğüne ve yapısal bağlantısına etkisi
- Tez No: 735902
- Danışmanlar: PROF. DR. TIMOTHEA TOULOPOULOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Literatürde sağlıklı popülasyonda esrar kullanımının psikoz riskine etkisini araştıran az sayıda çalışma bulunmaktadır. Ayrıca, önceki difüzyon tensor görüntüleme ve yapısal bağlantıyı araştıran çalışmalar metodolojideki çeşitlilikler sebebiyle tartışmalı bulgular ortaya koymaktadır.Bu tez literatürdeki eksiklikleri tamamlayabilmek amacıyla 1) esrar kullanımının klinik düzeyde olmayan psikoza bir etkisinin var olup olmadığını; 2) kronik olmayan esrar kullanımının ve psikoz riskinin birlikte beyin beyaz madde bütünlüğünü ve yapısal bağlantısı üzerinde bir etkisinin olup olmadığını araştırmaktadır. Çalışmaya ergenlik ve genç yetişkinlik dönemlerinde olan 25 esrar kullanıcısı ve hayatında hiç esrar deneyimlememiş 25 katılımcı katılmıştır. Bu çalışmada bölgesel Trakt Tabanlı Mekansal İstatistik ve Yapısal Network analizleri yapılmıştır. Beyin beyaz madde bütünlügünü inceleyebilmek amacıyla fraksiyonel anizotropi (FA), ortalama difüzivite (MD), axiyel (AD) ve radial difüziviteyi kapsayan difüzyon tensor ölçütleri elde edilirken, yapısal bağlantıyı değerlendirebilmek amacıyla yapısal bağlantı parametreleri (genel etkililik, lokal etkililik ve kümeleme katsayısı) incelenmiştir. Esrar kullanımı, Esrar Deneyim Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Klinik anlamda olmayan psikozu değerlendirmek amacıyla Toplumda Psişik Yaşantıları Değerlendirme Ölçeği (CAPE-42) kullanılmıştır. Alkol ve tütün kullanımının olası bozucu etkilerini engelleyebilmek amacıyla, haftalık alkol ve gündelik sigara tüketimi göz önünde bulundurulmuştur. Sonuçlar, esrar kullanımı olan grubun kullanmayanlara kıyasla daha fazla subklinik psikoz riskine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Trakt Tabanlı Mekansal İstatistik(TBSS)analizinin sonucuna göre, esrar kullanımının ve klinik anlamda olmayan psikoz riskinin korpus kallozum ve superior longitudinal fasikulus bölgesindeki beyaz madde bütünlüğüne bir etkisi bulunmamaktadır. Benzer ̧sekilde, yapısal network parametreleri üzerinde esrar kullanımı ve psikoz riskinin bir etkisi gözlemlenmemiştir. Bu sonuçlar ergenlik döneminde kronik anlamda kullanılmayan esrarın subklinik psikoz riskini arttırabildiğini ancak esrar kullanımı ve psikoz riskinin birlikte beyin beyaz madde bütünlüğünü ve topolojisini etkilemediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of cannabis use on the psychosis risk in the healthy population has been less examined in the literature. Furthermore, previous diffusion tensor imaging and structural connectivity studies investigating the effects of cannabis use and psychosis risk offer contradictory results. To address these gaps and inconsistencies in the literature, the author examined whether recreational use of cannabis increases the risk of subclinical psychosis. The author further examined the relationship between recreational cannabis use, subclinical psychosis, and white matter microstructure or structural network connectivity. Twenty-five adolescent cannabis users and 25 demographically matched controls participated in the study. The Cannabis Experience Questionnaire (CEQ) was used to assess cannabis consumption. Subclinical psychosis was evaluated with the Community Assessment of Psychic Experience (CAPE-42) questionnaire. While ROI-based Tract Based Spatial Statistics (TBSS) was used to examine white matter integrity in specified region of interests, Structural Connectivity Analysis was performed to examine brain structural topology. White matter integrity was assessed by four diffusion tensor derived measures: fractional anisotropy, mean diffusivity, axial diffusivity, and radial diffusivity, while structural network topology was examined by several graph-theory metrics: global efficiency, local efficiency and clustering coefficient. In order to eliminate possible confounding effects of alcohol and tobacco use, weekly alcohol and daily tobacco consumption were also considered. The findings revealed that cannabis users scored higher on subclinical psychosis compared to non-users. ROI-based TBSS analysis indicated that cannabis use and subclinical psychosis do not affect white matter integrity in corpus callosum and superior longitudinal fasciculus. Similarly, the network connectivity parameters were not affected by the recreational cannabis use and psychosis risk. These results might indicate that recreational cannabis use increases the psychosis risk in adolescence, but that recreational cannabis use and subclinical psychosis risk together do not affect white matter microstructure and topology.