Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin fiziksel okuryazarlık ve pedagojik okuryazarlık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of physical literacy and pedagogical literacy levels of physical education and sports teachers
- Tez No: 735923
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OYA ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Spor, Education and Training, Sociology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin pedagojik okuryazarlık ve algılanan beden okuryazarlık düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2021-2022 eğitim öğretim yılında vakıf ve devlet okullarına araştırmakta olan beden eğitimi ve spor öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmaya 187'si erkek ve 146'sı kadın olmak üzere 333 beden eğitimi ve spor öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel özellikleri ve araştırmada kullanılacak olan bağımsız değişkenlere ait bilgileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'', fiziksel okuryazarlık düzeyini belirlemek için Munusturlar ve Balcı (2018) tarafından güvenirlik geçerliliği yapılmış ''Algılanan Beden Okuryazarlığı Ölçeği'' ve son olarak pedagojik okuryazarlık düzeyini belirlemek amacıyla Usta ve Uzun (2014) tarafından hazırlanan ''Pedagojik Okuryazarlık Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizleri yapılırken ilk olarak normallik testi yapılmış ve çıkan sonuç doğrultusunda non-parametrik testler uygulanmıştır. Araştırmanın içeriğindeki birçok parametreye bağlı olarak beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin fiziksel ve pedagojik okuryazarlık düzeyleri üzerinde anlamlı fark bulunamamasına karşın, haftalık fiziksel aktivite süresinin hem fiziksel hem de pedagojik okuryazarlık seviyelerini üzerinde olumlu manada anlamlı etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to compare physical education teachers' pedagogical literacy and perceived body literacy levels. The sample of the research consists of physical education and sports teachers working in foundation and state schools in the 2021-2022 academic year. 333 physical education and sports teachers, 187 men and 146 women, participated in the study. As a data collection tool in the research,“Personal Information Form”prepared by the researcher to collect information about personal characteristics and independent variables to be used in the research, and“Perceived Body Literacy Scale”which was validated by Munusturlar and Balcı (2018) to determine the level of physical literacy. ' and finally, the ''Pedagogical Literacy Scale'' prepared by Usta and Uzun (2014) was used to determine the pedagogical literacy level. While conducting the data analysis of the research, first of all, normality test was performed, and non-parametric tests were applied in line with the results. Although there was no significant difference in physical education teachers' physical and pedagogical literacy levels depending on many parameters in the content of the study, it was observed that weekly physical activity duration had a positive effect on both physical and pedagogical literacy levels.