Devlet opera ve balesi müdürlüklerinde bale baş koreograflarının insan yönetiminin incelenmesi
Investigation of human management of ballet chief choreographers in state opera and ballet directorates
- Tez No: 802141
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKÇE SÖNMEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleri'nde bale baş koreograflarının insan yönetimi ile ilgili farkındalığını hedeflediğim bu çalışma, bale baş koreograflarına yönetim konusunda bir kılavuz niteliğindedir. Çalışmanın daha iyi anlaşılabilmesi ve en doğru verilere ulaşabilmek için anket yöntemi kullandım. Devlet Opera ve Balesi müdürlüklerinde görev yapan/yapmış bale baş koreograflarından 13 katılımcının cevapladığı, bale baş koreograflarının yönetim süreciyle ilgili olan bu anketi yönetim bilimi ile karşılaştırdım. Tezin amacı, çıkan sonuçlar doğrultusunda, günümüzde Devlet Baleleri'nin yönetim hakkında işleyişinin mevcut konumu ve gelecekte nasıl şekilleneceği ile ilgili bir tartışma konusu hedeflemektedir. Anahtar kelimeler : Bale Yöneticiliği, Devlet Opera ve Balesi, Balede İnsan Yönetimi
Özet (Çeviri)
This study, which I aimed to raise the awareness of ballet lead choreographers at the State Opera and Ballet Directorates about human management, is a guide for ballet lead choreographers on management. I used a survey method to understand the study better and to reach the most accurate data. I compared this questionnaire that was answered by 13 ballet lead choreographers who work/have worked at State Opera and Ballet Directorates, about the management process of ballet lead choreographers with management science. The aim of the thesis, in line with the results, aims at the topic of discussion about the current position of the State Ballet's operation on management today and how it will be shaped in the future. KEYWORDS: Ballet Management, State Opera and Ballet, People Management in Ballet