International and national non-governmental organisations working in Northwest Syria and their humanitarian support to internal displaced people
Kuzeybatı Suriye'de çalışan uluslararası ve ulusal sivil kuruluşlar ve yerinden edilen kişilere insani destekler
  1. Tez No: 735924
  2. Yazar: KASEM HIJAZY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAMAN KEPENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez Suriye'nin kuzeybatısında yaşayan ülke içi göçmenlere, bölgede ki güvenlik durumuyla ve bağışçıların kuzeybatı Suriye'ye tahsis ettiği fonlarla ilişkili olan insani yardım hareketlerini analiz etmeye çalışır. Tez, Suriye'nin kuzeybatısına odaklanarak gıda güvenliği, sağlık ve su sağlığı, hijyen ve koruma gibi dört ana insani yardım sektörünü inceler. Daha sonra, Birleşmiş Milletler teşkilatları ve toplulukların yaşadığı gibi Suriye'nin kuzeybatısında insani yardım hareketlerini etkileyen zorlukları ele alacak. Araştırma, Suriye'nin kuzeybatısında ikamet eden ülke içi göçmenlerin çoklu göçlerini inceliyor. Raporda, muhalefet gruplarının Suriye'nin kuzeybatısında milyonlarca kişinin yaşadığı bir bölgeyi kontrol etmelerine yol açan askeri ve siyasi gelişmeleri gözden geçirecek. Ayrıca, bu IDPK'lerin motivasyonu ve karşılanması gereken ihtiyaçları temel alarak insani yardım hareketlerini inceleyecek. Çalışma, Suriye'nin kuzeybatısına yönelik insani yardım olarak kabul edilen sınır ötesi ve hat ötesi yardım dağıtımı arasındaki dağıtım mekanizmalarının bazı farklılıklarını da sunmaktadır. Kuzeybatıdaki insani müdahalede koordinasyon hayati önem taşıdığı için, çalışma bu yardım hareketlerinin koordinasyon sürecinde ilgili kişilere odaklanacaktır. Ardında çalışma anket sonuçlarını ve haber kaynağı röportajlarını sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to analyse the humanitarian aid response for the internally displaced people living in the Northwest of Syria which is correlated with the security situation of the area and the funds donors are allocating to the Northwest of Syria. The thesis focuses on the Northwest of Syria examining the four main humanitarian sectors of food security, health, water sanitation and hygiene and protection. Then the thesis will move to the challenges which are impacting the humanitarian aid response in the Northwest of Syria as experienced by the United Nations agencies workers, humanitarian organisations and the clusters. The study looks at the multiple flows of internally displaced people who ended up residing in the Northwest of Syria. It will review the military and political developments which led to opposition groups ending up in the Northwest of Syria controlling an area inhabited by millions of individuals. Also, will be examining the humanitarian response based on the motivation and needs fulfilment of these IDPs. The study presents some differences as well between the delivery mechanisms between cross border and cross lines aid delivery which were adopted in the humanitarian response for the Northwest of Syria. As coordination is vital in the humanitarian response in the Northwest, the study will focus on the multiple stakeholders involved in the coordination process of this response. After that the study will present the findings of the survey and key informants interviews conducted to inform the study.