Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin fiziksel okuryazarlık algıları ile fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between physical literacy perceptions and physical activity levels of physical education and sports teachers
  1. Tez No: 696251
  2. Yazar: YUSUF ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin fiziksel okuryazarlık algıları ile fiziksel aktivite düzeylerinin arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreninin Sakarya ilinde 2020-2021 eğitim öğretim yılının 2. döneminde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise evrende yer alan 204 (55 kadın + 149 erkek) beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya ait veriler; Sum ve diğerleri (2016) tarafından geliştirilen, Türkçe' ye Munusturlar ve Yıldızer (2020) tarafından uyarlanan Algılanan Beden Okuryazalığı Ölçeği (ABOÖ), Craig ve diğerleri (2003) tarafından geliştirilen, Öztürk (2005) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ve“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Verilere betimsel istatistikler, Mann Whitney-U testi ve Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin fiziksel okuryazarlık algıları puanlarının cinsiyet, görev yapılan okul türüne göre anlamlı farklılık göstermediği (p>.05), medeni durumda ise fiziksel okuryazarlığın alt boyutu olan kendilik hissi kendine güven alt boyutunda anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir (p. 05). Fiziksel aktivite düzeylerinin de cinsiyet, medeni durum, görev yapılan okul türüne göre anlamlı farklılık göstermediği (p>.05); yaş ve hizmet yılı ile anlamlı ilişki içinde olmadığı tespit edilmiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between physical literacy perceptions and physical activity levels of physical education and sports teachers. The relational screening model was used in the study. The universe of the study consists of physical education and sports teachers working under the Ministry of National Education in the province of Sakarya in the second term of the 2020-2021 academic year. The sample group consists of 204 (55 female + 149 male) physical education and sports teachers in the universe. The data of the study was collected by using Perceived Body Literacy Scale (PBLS) developed by Sum and others (2016) and adapted to Turkish by Munusturlar and Yıldızer (2020), International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) developed by Craig and others (2003) and adapted to Turkish by Öztürk (2005) and“Personal Information Form”. Descriptive statistics, Mann Whitney-U test and Spearman correlation analysis were applied to the data. When the study findings are examined; It was determined that physical education and sports teachers' physical literacy perception scores did not differ significantly according to gender and type of school (p>.05), while there was a significant difference in the sub-dimension of self-confidence, which is the sub-dimension of physical literacy, in marital status (p. 05). Physical activity levels also did not differ significantly according to gender, marital status, type of school (p>.05); It was determined that there was no significant relationship with age and years of service (p>.05).