Dünyada ve Türkiye'de işçi sendikalarının çevre politikaları
Environmental policies of trade unions in the world and in Turkey
  1. Tez No: 81559
  2. Yazar: ORHAN BÜLENT BİLGİHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET insanoğlu varoluşundan bu yana hem çevresinden, çevresinde gelişen olaylardan etkilenmiş, hem de çevresini etkilemiş zaman zaman onu tahrip ederek, kirlenmesine neden olmuştur. XVIII. Yy.'dan sonra insanın doğaya daha fazla hükmedebilme isteği ile ortaya çıkan“hızlı sanayileşme”sonucunda doğa, sonsuz bir kaynak olarak görülmüş ve acımasızca kullanılmıştır. Ancak, doğanın kendini tekrar tekrar yenileyebilmesi kabiliyetinin sınırlı olduğu akla neredeyse hiç gelmemiş; hava, su, toprak kaynakları“bedava'' diye sınırsızca kullanılmış ve doğal dengenin bozulması ancak sınıra gelindiğinde farkedilebilmiştir. Çevrenin bozulması, insanoğlunun yaşaması için gereken geniş anlamdaki çevreyi de yaşanılmaz kılmış, görece küreselleşen dünyamız, hızla artan çevre kirliliği sebebiyle geriye dönüşü olmayan bir noktaya doğru gitmiştir, işte tüm bu oluşum sırasında, tıpkı çevre bozulmasında olduğu gibi sanayileşme sonrasında ortaya çıkan, işçilerin topluca hak arama vasıtası olarak kullandıkları sendikalar; işçinin çalışma ve yaşam ortamlarındaki kirlilik ve bozulmalardan etkileneceği düşüncesinden hareketle konu ile ilgili bazı çalışmalar içerisine girmişlerdir. Çevre, gördüğü zararları insanlara yansıtmaya başlayınca, kendi varlığını sürdürebilmek için insan, çevreyi korumanın ve yaşatmanın gerekliliğini anlamış, ulusal ve uluslararası ortak kaygılar sonucunda oluşan işbirliği ile sorunun çözümüne dönük olarak politikalar üretmiştir. Böylece ortaya çıkan ”çevre politikaları8, ülkenin ya da ülkelerin çevre konusundaki ?HCVteSlKÖĞREIİMJJ Jilk£tercih ve hedeflerinin belirlenmesi, çevrenin korunması, geliştirilmesi, geleceğe dönük önlemler alınmasında; siyasi iktidar ve başta çevre koruyucu örgütler ve sendikalardan olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlardan yararlanılabileceğini gözler önüne sermiştir. Ülkeden ülkeye farklılaşan ya da aynı olan (bireylerin sağlıklı bir çevrede yaşaması ve çalışması gibi) hedefler mevcuttur. Sonuçta toplumlarda çeşitli şekillerde yaşayan insanlar, birlikte yaşamanın ve çalışmanın getirdiği sorumlulukla bazı sorunlara karşı ortak hareket etmeye ihtiyaç duymuşlar ve sendikalar, sivil toplum örgütleri gibi örgütler meydana getirmişler, böylelikle sorunları aşmaya çalışmışlardır. Özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında, Dünya'da ağırlıklarını bir hayli hissettirmeye başlayan sendikaların, bunların üst kuruluşlarının ve bazı uluslararası örgütlerin; ülkeden ülkeye farklılık gösterse de, işçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSGÜ) başta olmak üzere çeşitli konularda çevreyi de kapsayıcı girişimleri olmuştur. Çevre-emek konusu, özellikle toplu hak arama mücadelesinin en etkili silahlarından olan Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) vasıtasıyla gündeme getirilmiştir. Gelişme ve çevre arasında bir uyuşmazlık ortaya çıktığı zaman bunun mutlaka çözülmesi gerekir. Çevrenin korunması sosyal, ekonomik ve siyasal hayatın önünde ve ötesinde bir şey değildir. Çevreyi değerlendirirken bu üç etken de gözönünde bulundurulmalıdır. İşçilerin ve geniş halk kitlelerinin eğitilerek bilinçlendirilmesi ve bunun sürdürülebilmesi sonucunda, kaynakları hızla azalan Dünyamızın bir nebze de olsa rahat nefes alabilmesi sözkonusu olabilmiştir. 102
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human being affected the environment just like the environment is always affecting human being; including destroying and polluting the environment. By the end of the 18th century, because of rapid industrilisation, nature was considered as an unlimited resource and used without compassion. Also never been thought that the nature's renewing capacity to itself was so limited. Air, water and soil resources were used carelessly; so the corruption of the nature was realised when it was agonizing. The environmental destruction caused natural pollution since it changed the working and living conditions and also the world. Because of the mentioned reason, from the point achieved had no turning back. By that time the Trade Unions (Labour Syndicates) have made many projects and studied the direct effects of environmental pollution on working areas and the workers' living areas. When people realised the facts, they started to work in order to protect and improve the environment. National and international cooperations designed policies to solve this problem.“Environmental Policies”which are the results of these improvemental efforts, prove the importance of cooperation between the Government, Non Governmental Organisations (NGO) and the Trade Unions (Labour Syndicates), for the declaration of the goals concerning this subject. Although there are differences between countries, do occur some differences; they also have common goals to improve and protect the environment.Especially after the World War II, Trade Unions and International Organisations considered environment as one of their main concerns the field of occupational health and safety. Collective Employment Agreement played the most important role in the concept of environment and manpower. The conflict between development and environment must be solved. Environmental protection is not beyond or above the normal social, economic and political consideration. It will only be achieved frankly by recognising these three reasons. Modern society has to be realised in such a way in order to avoid worldwide burdens on the environment to protect the health of the population and achieve economical and rational use of raw materials. This means that education of workers and the society must be continued in a strict and consistent way. 104