Postoperatif fallot tetralojili hastalarda uzun dönemde ortaya çıkabilecek disritmi riski öngörülebilir mi?
Can the LONG-term risk of dysrythmia be predicted in patients with postoperative tetratology of fallot?
- Tez No: 735927
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL NİŞLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Fallot tetralojisi (TOF) hastaları, başarılı tamir edilse bile artmış kardiyovasküler olay oranına sahiptir. Bu hastalarda supraventriküler ve ventriküler aritmileri ön görebilmek önem arz etmektedir. Çalışmamızda, kliniğimizde TOF cerrahisi geçiren hastaların daha önceki çalışmalarda aritmi risk belirleyicisi olduğu kanıtlanan elektrokardiyografik parametreleri ile sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubunun elektrokardiyografik parametrelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada; İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'nda postoperatif TOF olarak takip edilen 5 yaş ve daha büyük hastalarda gelişebilecek aritmiler ve risk faktörleri retrospektif olarak incelendi. Ünitemizde 21.03.1997 ve 21.08.2015 tarihleri arasında tanı alan 100 hasta dosyası tarandı. Taranan hastaların 12'si kontrole çağırıldığında hayatını kaybettiklerine dair bilgi edinildi. Komorbitesi mevcut olan 8 hasta ve arşiv kaydına hastane bilgi sisteminden veya dosyalarından ulaşılamayan 16 hasta çalışmadan çıkarıldı. Kalan 64 hasta çalışmaya alındı. Rutin sağlıklı çocuk poliklinik kontrollerinde elektrokardiyogram çekilen benzer yaş grubu ve bilinen herhangi bir hastalığı olmayan hastalardan 80 hasta kontrol grubu olarak alındı. Veriler, bilgisayar ortamında İstatistiksel değerlendirme, IBM SPSS 20.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Tetralogy of Fallot (TOF) patients have an increased rate of cardiovascular incidents, even with successful repair. It is essential to predict the supraventicular and ventricular arrythmia among these patients. In this study, it is aimed to compare the electrocardiographic parameters of the patients who underwent TOF surgery in our clinic proven to be arrhythmia risk determinants in previous studies and the electrocardiographic parameters of the healthy control group. Materials and methods: This study analyzes arrhythmias and risk factors that are likely to develop in patients aged 5 years and older who have been followed up with postoperative TOF retrospectively in the Department of Pediatric Cardiology, Istanbul University, Faculty of Medicine. 100 patients' files which are diagnosed in our unit between 21.03.1997 and 21.08.2015 have been scanned. Among these patients, it is acknowledged that 12 of the patients died when called for a control. 8 patients with combordity and 16 patients who do not have files in the archives and patient record database have been excluded. Remaining 64 patients are included in this study. 80 patients of the same age group without any known disease and whose electrocardiograms were taken in routine pediatric outpatient clinic controls, were selected as the control group. All data has been evaluated with Statistical software package (IBM SPSS 20.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) program. A p-value