Mastalji hastalarının muayene ve tetkik sonuçlarıyla değerlendirilmesi
  1. Tez No: 735944
  2. Yazar: ALİ CİHAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLAGÜ KARGICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Mastalji kadınların yaklaşık %70'ini etkileyen önemli bir şikayettir. Bu çalışmada mastalji şikayeti ile polikliniğe başvuran hastaların anamnez ve fizik muayene bulguları radyolojik tetkik sonuçlarıyla değerlendirilmiştir.Çalışmanın amacı mastalji ve hastaların sahip olduğu risk faktörlerinin malignite ile ilişkisini ortaya koymaktır. Genel Cerrahi polikliniğine Haziran 2010-Eylül 2013 tarihleri arasında mastalji şikayetiyle başvuran hastaların yaş, aile öyküsü, menopoz durumu, ilk çocuk doğurma yaşı, menarş, hormon replasman tedavisi alıp almadığı, , mastaljinin siklik olup olmama durumu,ek hastalıkları ve muayene bulguları kaydedidilip ,hastalardan istenen radyoloji tetkik sonuçları ile retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların mastalji türleri incelendiğinde; % 38,5 siklik ağrı; % 57,7 nonsiklik ağrı ve % 3,8 diğer ağrı çeşitleri mevcuttur. Hastaların % 46,2'sinde hafif şiddette; % 24'ünde orta şiddette ve % 29,8'inde şiddetli mastalji mevcuttur. BIRADS kategorisine gore % 48,1 hasta BIRADS 1, % 39,4 hastada BIRADS 2, % 9,6 hastada BIRADS 3 ve % 2,9 hastada da BIRADS 5 kitle lezyonu saptanmıştır. Ailede kanser öyküsü ile BIRADS kategorisi arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç çıkmamıştır. HRT öyküsü ile BIRADS kategorisi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç çıkmamıştır. Ek hastalık durumu ile malignite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç yoktur. Ağrı türleri ile BIRADS kategorisi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır Ağrı şiddeti ile BIRADS kategorizasyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır.Ancak tüm BIRADS 5 hastaların şiddetli mastalji tarif ettikleri görülmüştür. Tespit edilen BIRADS 5 malign kitle hastaları postmenapozal,nonsiklik ve şiddetli ağrı tariflemektedir .Ağrı bulgularının yanı sıra palpabl kitleleri mevcuttur. Bu durum ağrının tek başına kanser şüphesi uyandıran bir semptom oluşturmadığını düşündürmektedir Daha geniş ve randomize bir hasta popülasyonuyla mastalji etyolojisini,epidemiyolojisi ve sonuçta kanser ile olan ilişkisi daha net ortaya konacaktır
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mastalgia is an important symptom affecting 70 % of women.In this study patients who have mastalgia were investigated according to their medical history and physical examination and radiological results were analyzed statistically.Our aim in this study is to search out the relationship between mastalgia and breast malignity with their risk factors. Mastalgia patients appealed to general surgical unit between June 2010 and September 2013 were participated to this study.Their age,family history, ,first birth date,lactation status,menarch, menopause state,hormone replacement history were recorded.Also type of mastalgia,comorbid diseases and physical examination findings were recorded and radiological studies were asked.This data were analyzed retrospectively. Results showed that 38,5 % of patients have cyclic , 57,7 % of patients have noncyclic pain . 3,8 % of them have other pain categories. 46,2 % of patients have mild, 24 % of patients have moderate pain and 29,8 % of patients have severe pain. According to BIRADS category 48,1 % of them have BIRADS 1, 39,4 % have BIRADS 2, 9,6 % have BIRADS 3 and 2,9 % of them have BIRADS 5 lesions. There is not find any significance statistically between family cancer history and BIRADS category.Also there is not find any significance statistically between hormone replacement therapy and BIRADS category. Comorbid diseases , pain type and pain severity do not show significance statistically according to BIRADS category.Nevertheless patients with BIRADS 5 lesions have postmenapausal,noncyclic and severe pain .They also have palpabl mass on their breast.This findings showed only mastalgia do not show enough relationship with cancer. Our limitation in this study is our limited patient population and retrospective study design Extented randomized controlled studies have to be designed for discovering mastalgia etiology,epidemiology , so relationship between mastalgia and cancer can be better understood.