Evre I-II supradiafragmatik yerleşimli hodgkin lenfomalı hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients diagnosed with stage I-II supradiaphragmatic presentation hodgkin's lymphoma
  1. Tez No: 735945
  2. Yazar: TANJU BERBER
  3. Danışmanlar: UZMAN ADNAN YÖNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Biyolojisi Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bizim yaptığımız bu çalışma daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış olmasına rağmen, her iki yöntemin eşit olabileceği üzerine olan genel kanaat üzerine başlatılmıştır. Biz çalışmamızda 8 MV fotonla bolüs kullanarak sadece tek ön alan mantle ısınlama ile Co 60 ile ön arka alandan yaptığımız haftada beş gün, günde tek fraksiyon halinde 160-200 cGy/gün, toplam 36 Gy ışınlamaları eş bulduk. Ancak 8 MV ile yapılan tedavide periferde olabilecek doz düşüşleri göz önünde bulundurulup bu bölgelere gerektiğinde boost tedavisi ile tamamlanmıştır. Ayrıca mediastenin eksik kalabilecek dozu arka alandan tamamlanmalıdır. Tek ön alandan mantle ışınlamalar özellikle hasta yoğunluğu fazla olan kliniklerde similasyon ve setup kolaylığı sağlayacağı ve bu yüzden rahatça uygulanabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Although our study has not been published anywhere before, it was started on the general opinion that both methods can be equal. In our study, who were irradiated with a dose of 160-200 cGy/day, a total of 36 Gy, in a single fraction per day, five days a week, from the techniques we applied we found that the treatment results of patients who were treated with mantle field irradiation using 8 MV photons with a bolus from only anterior field were equal to the treatment results of patients treated with Co 60 anterior-posterior field irradiation.However, in the treatment with 8 MV, dose reductions that may occur in the periphery were taken into account and these areas were completed with boost therapy when necessary. In addition, the missing dose of the mediastinum should be completed from the posterior area. We believe that mantle irradiation from a only anterior field will provide simulation and set-up convenience, especially in clinics with high patient density, and therefore can be applied easily.