Flurbiprofenin erken dönem civciv embriyosunda Anensefali oluşumuna etkisinin araştırılması.
The effect of fluorbiprofen on the development of anencephaly in early stage chicken embryos.
- Tez No: 735943
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA ENGİN ŞENVELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde flurbiprofen etken maddeli NSAİD'lar, gebelerde ağrı kesici, ateş düşürücü ve romatizma ilacı olarak en sık kullanılan ajanlardandır. NSAİD'ların gebelikte kullanımı; konjenital malformasyon, erken doğum ya da düşük doğum ağırlığı ile ilişkilidir NSAİD'ların, infertilite tedavisinde endometriuma implantasyonu güçlendirdiği ile ilgili birtakım yayınlar mevcuttur. Buna ek olarak, uterin kontraktilite azalmasına neden olduğu için invitro fertilizasyon (IVF) uygulamalarındaki tedavi protokollerinde yer alabilmektedir. Biz bu çalışmada, flurbiprofenin erken dönem civciv embriyolarında anensefali oluşumuna etkilerini araştırmayı amaçladık. Flurbiprofenin embriyonal dönemde anensefali oluşumuna etkileri ile ilgili literatürde bulabildiğimiz bir çalışma yoktur. Çalışmada 36 adet embriyonlu yumurta ile 4 grup oluşturduk. 10 adet embriyonlu yumurta ile kontrol grubu,10 adet embriyonlu yumurta ile serum fizyolojik grubu, 8 adet embriyonlu yumurta ile normal doz grubu ve 8 adet embriyonlu yumurta ile de yüksek doz grubu oluşturuldu. Kontrol grubunda; 48. saat incelemesinde 2 adet embriyonun, Hamburger Hamilton'a göre ışık mikroskobik inceleme ile 28.29. saatle uyumlu oldukları gözlendi. Nöral tüpleri açıktı. Bu gruptaki diğer embriyolar normaldi. SF (Serum fizyolojik) grubunda; 48.saat incelemesinde, bir adet embriyonun kapanma safhasında olduğu görüldü. Bir adet embriyoda nöral tüp kapanmamıştı. Hamburger Hamilton'a göre 28.29. saatle uyumlu oldukları gözlendi. Geri kalan 8 embriyonun normal gelişimlerine devam ettikleri gözlendi. Normal doz grubunda; bir adet embriyoda embriyo diskinin gelişmediği ve embriyonun ölü olduğu görüldü. Dört embriyoda nöral tüpün açık olduğu tespit edildi. Bir embriyoda, kranial malformasyon (anensefali) izlendi. İki embriyoda nöral tüpün kapalı olduğu, embriyoların normal gelişimlerine devam ettikleri ve Hamburger – Hamilton sınıflamasına göre olmaları gereken embriyonel basamakta oldukları gözlendi. Herhangi bir malformasyon veya gelişim geriliğine rastlanmadı. Yüksek doz grubunda, dört adet embriyonun anensefalik olduğu görüldü. Üç embriyonun nöral tüpünün açık olduğu izlendi. Bir embriyoda hem anensefali ve hem de nöral tüp defekti geliştiği izlendi. Bu gruptaki embriyoların hiçbirinde normal gelişimine devam eden embriyoya rastlanmadı. Bizim de çalışmamızda gösterdiğimiz gibi, çok yaygın olarak kullanılmakta olan NSAİD'ların, özellikle gebelik öncesi ve erken gebelik evresinde kullanımına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Literatür incelendiğinde, benzer çalışmaların hemen hemen hiçbirinde, flurbiprofen ile oluşabilecek nöral tüp defektinin alt grupları çalışılmamıştır. Bizim yaptığımız bu çalışma ile flubriprofen kullanımının normal doz düzeyinde bile NTD sıklığını artırdığı tespit edildi. Flubiprofenin, kranial nöral tüp defekti olan anensefali oranını anlamlı bir şekilde artırdığı görülmüştür. Bu çalışma sonunda nöral tüp defekti ile ilgili yapılan çalışmaları ayrıntılandırdığımıza inanıyoruz. Teknik imkânlar arttığında ve daha geniş denek gruplarıyla çalışıldığında, özellikle kranial nöral tüp defektinde, morfolojik olarak embriyo gelişiminin hangi aşamada sekteye uğradığı daha iyi anlaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Currently, flurbiprofen is the non steroidal anti inflammatory drugs (NSAID) of choice during pregnancy because of its analgesic, antipyretic and anti- inflammatory properties. Intrauterine exposure to NSAID is associated with increased risk for major congenital malformations, premature labor, and low birth weight. There are several publications which suggest that NSAIDs improve the success of implantation in the endometrium in infertility treatment. On the other hand, the relaxing effect of NSAIDs on uterine contractility enables them to participate in in vitro fertilization (IVF) protocols. We aimed to investigate the effect of flurbiprofen on the development of anencephaly in early stage chicken embryos. We haven't found any research study related to the effect of flurbiprofen on the development of anencephaly in embryonal period in the literature. We reviewed 4 groups including 36 embryos. The control group included 10 eggs with embryo, whereas the normal saline group, normal dose group and high- dose group were comprised of 10, 8 and 8 eggs with embryo, respectively. Two embryos in the control group, studied with light microscopy at 48 hours, were consistent with 28-29 hours' incubation in Hamburger and Hamilton System. They had open neural tubes. The other embryos in this group were considered as normal. One embryo in the normal saline group was on the occlusion stage at 48 hours. Only one embryo showed an open neural tube. They were compatible with the 28-29 hours' incubation in Hamburger Hamilton system. The remaining 8 embryos continued the normal development. In the normal-dose group, one embryo involved under development of the embryonic disc, and the embryo was dead.In four embryos the neural tubes were not occluded. One cranial malformation was found that was complicated with anencephaly in one embryo. In two embryos the neural tubes were closed, as they showed normal development, and they have reached their expected stages according to Hamburger – Hamilton classification. There was no malformation or growth retardation. Four experimental embryos were anencephalic in high-dose group, and three embryos had open neural tubes. One embryo exhibited both anencephaly and a neural tube closure defect. None of the embryos in this group showed normal development. As we have shown in our study, NSAIDs should be used with caution before and during early pregnancy. The studies in the literature have not identified the subgroups of neural tube closure defects resulted from flurbiprofen. We concluded in our study that even the usual therapeutic doses of flurbiprofen increased the risk of neural tube defect. Flurbiprofen was found to significantly increase the risk of anencephaly, a cranial neural tube defect. We believe that we have enlarged on the topic of neural tube defects with this investigation. The provision of improved technical materials and the studies with larger sample sizes will reveal the stage of morphological disruption during the development of embryo, especially in cranial neural tube defects.