Karaciğer yağlanmasının over rezervine etkisinin değerlendirilmesi
Fatty li̇ver evaluati̇on of the effect on ovari̇an reserve
- Tez No: 735961
- Danışmanlar: PROF. DR. NUREDDİN CENGİZ, DOÇ. DR. AHMET TARIK EMİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
GIRIŞ: Çalışmamızda yüksek yağlı diyetle obezite modeli sağlanarak karaciğer yağlanması elde edilen dişi ratlarda, serum AMH ve FSH seviyelerine bakılarak yağlanmanın over rezervi üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Çalışmamız için Sakarya Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu'ndan (SÜHADYEK) 07.10.2020 tarih ve 57 sayılı kararı ile onay alınıp tüm deneysel uygulamalar etik kurallara uygun şekilde yürütülmüştür. Deney sonunda elde edilen dokuların histopatolojisi Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi patoloji labaratuvarı ve biyokimya değerleri ise Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı araştırma laboratuvarlarında çalışıldı. BULGULAR: Bu çalışma 16 adet Spraque Dawley cinsi dişi rat ile başlamakla birlikte ikinci haftada kontrol grubundan 1 adet hayvanın ex olması nedeniyle çalışmaya 15 adet rat (DG n=8, KG n=7) ile devam edildi. Çalışma başlangıcı ile karaciğer yağlanması sonrası C.A.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In our study, it was aimed to evaluate the effect of adiposity on ovarian reserve by looking at serum AMH and FSH levels in female rats with fatty liver by providing an obesity model with a high-fat diet. MATERIALS AND METHODS: For our study, approval was obtained from Sakarya University Animal Experiments Local Ethics Committee (SÜHADYEK) with the decision dated 07.10.2020 and numbered 57, and all experimental applications were carried out in accordance with ethical rules. The histopathology of the tissues removed at the end of the experiment were studied in Sakarya University Medical Faculty Histology Department and biochemistry values were studied in Sakarya University Medical Faculty Biochemistry Department research laboratories. RESULTS: Although this study started with 16 female Spraque Dawley rats, the study was continued with 15 rats (DG n=8, KG n=7) since one animal from the control group died in the second week.