Relations of E2, another steroid hormones and some biochemical markers with insulin resistance to potential breast cancer risk factors in Al-Anbar city
Al-Nbar şehrinde, diğer bir steroid hormon olan E2'nin ve bazı biyokimyasal belirteçlerin insülin direnci ile potansiyel meme kanseri risk faktörleri ile ilişkileri
  1. Tez No: 735962
  2. Yazar: TAISIR KHALID MOHAMMED AL-JUMAILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ JAMAL NASSER SALMAN ALMADHIDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, meme kanseri riski taşıyan hastalarda insülin direncinin etkisini ve E2, steroid hormonları ve çeşitli kimyasal testler arasındaki etkileşimi değerlendirmeyi ve ayrıca bu bulguları kontrol olarak görev yapan sağlıklı deneklerle karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi açısından eşleşen ve değişen derecelerde hastalık aktivitesine sahip 130 hasta (hasta grubu meme kanserli 65 kadın ve kontrol grubu meme kanseri olmayan 65 kadın dahil) olacaktır. Meme kanserli hastaların E2 seviyeleri, testosteron seviyeleri, RBS seviyeleri, insülin direnci seviyeleri ve diğer biyokimyasal belirteçler değerlendirildi. Mevcut çalışma sonuçları, insülin direncine sahip hiperinsülineminin, genel adipozite veya vücut yağ dağılımından bağımsız olarak meme kanseri için önemli bir risk faktörü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to evaluate the impact of Insulin resistance and the interaction between E2, steroid hormones, and various chemical tests in patients at risk for breast cancer, as well as to compare these findings with those of healthy subjects serving as controls. There will be 130 patients (The patients group included 65 women with breast cancer and the control group included 65 women without breast cancer) who matched for age, gender, and body mass index with have varying degrees of disease activity. Patients with breast cancer have their E2 levels, testosterone levels, RBS levels, insulin resistance levels, and other biochemical markers were evaluated. The current study results show that hyperinsulinemia with insulin resistance is an important risk factor for breast cancer, independent of overall adiposity or body fat distribution.