The relationship between vitamin D, calcium and lipid profile deficiency with infertility and the role of them in the men fertility
D vitamini, kalsiyum ve lipit profili eksikliği ile kısırlık arasındaki ilişki ve bunların erkek doğurganlığındaki rolü
  1. Tez No: 735960
  2. Yazar: AMMAR KHALAF FADHIL FADHIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SADDAM MOHAMMED ABED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kısırlık, herhangi bir önleyici yöntem kullanılmadan bir yıllık evlilikten sonra çocuk sahibi olamama anlamına gelen bir terimdir, dünya çapında çok sayıda çift kısırlıktan muzdariptir. Astenospermi ve sperm motilitesinin bozulması nedeniyle bir takım kısırlık sebeplerinin erkek partnere atfedildiği belirtilmektedir. Mevcut çalışma, vitamin D3 eksikliği serum düzeyleri olan erkeklerde in vitro D vitamini ve lipid profili Eksikliği ve Kısırlığı ve bunların doğurganlıktaki rolünü içermektedir. Mevcut sonuca ve önceki araştırma ve çalışmalara göre genel görüşe dayanarak, D vitamini durumu ile testis hormonu üretimi arasında bir güven bağlantısı kurmak için kesin sonuçlara varılamadı. D vitamininin sperm parametreleri üzerindeki etkilerinin yanı sıra, bu araştırmaların çoğu, D vitamininin erkek üreme sağlığındaki potansiyel işlevine, özellikle de sperm hareketliliğini iyileştirdiğine işaret etmiştir. Hamilelik sonuçları açısından, normal bir D vitamini seviyesinin daha yüksek bir hamilelik oranıyla bağlantılı olduğu görülmektedir. D vitamininin hem doğurgan hem de kısır erkeklerde hormonal ve seminal panel üzerindeki spesifik işlevini daha iyi anlamak için gelecekteki araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu durumda, tanımlanmış bir dolaşımdaki D vitamini serum seviyeleri aralığı oluşturmak esastır.
Özet (Çeviri)
Infertility is a term that refers to the inability to have a child after a year of marriage without using any preventive method, and couples across the world suffer from infertility. It is indicated that the causes of infertility are attributed to the male partner because of having asthenospermia, the impaired sperm motility, this leading to persistent poor motility predicts failure in fertilization. The current study included the investigation in vitro the vitamin D and lipid profile Deficiency with Infertility and their role of them in men's fertility with deficient vitamin D3 serum levels. Depending on the current result and general view according to the previous investigations and studies were unable to obtain conclusive results to establish a confidence link between vitamin D status and testis hormone production. Apart from the effects of vitamin D on sperm parameters, the majority of this research pointed to vitamin D's potential function in male reproductive health, particularly through improved sperm motility. In terms of pregnancy outcomes, a normal vitamin D level appears to be linked to a greater pregnancy rate. More research is required to further understand the particular role of vitamin D in the hormonal and seminal panel of both fertile and infertile men in the future. In this case, it becomes critical to create a specified range of circulating vitamin D serum levels in the bloodstream.