KOSGEB'in hizmet içi eğitim programlarında yer alan etkinlikleri
Activities, which take, place inservice training applied by KOSGEB
  1. Tez No: 73598
  2. Yazar: SANEM GEZMİŞ (KAVŞAT)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu araştırma, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı' nın (KOSGEB), küçük ve orta ölçekli işletmelere uyguladığı hizmet içi eğitim programlarında yer alan etkinlikleri belirlemek üzere yürütülmüştür. Araştırmada betimsel yöntem ve gözlem tekniği kullanılarak KOSGEB' in eğitim merkezinde verilen eğitim programları kapsamında yer alan beş öğretme-öğrenme süreci gözlenmiştir. Araştırmada ele alınan probleme ait veriler, araştırmacı tarafından yapılan gözlemlerin olduğu gibi kaydedilmesi yoluyla toplanmıştır. Bu veriler Gagne' nin öğretim modeli temel alınarak, öğretme-öğrenme süreçlerinde yer alması beklenen etkinlikleri içeren yapılandırılmış bir gözlem formuna aktarılmıştır. Toplanan veriler non-parametrik istatistikler kullanılarak analiz edilmiş ve bulgular aşağıda özetlenmiştir; 1- Öğretme-öğrenme sürecinin başlangıç aşamasında, hizmet içi eğitimi veren öğreticilerin tümü yeni öğrenilecek bilgilerle doğrudan ilgili eskiden öğrenilen bilgi ve becerileri hatırlatma ile ilgili etkinliği gerçekleştirirken, öğrenciyi süreç sonunda ulaşacağı nokta konusunda bilgilendirme ve hedeflerin öğrenci tarafından benimsenmesini sağlama etkinlikleri yetersiz kalmış, öğrencilerin ilgilerini konuya çekme amaçlı etkinlikler ise hemen hemen hiç bir öğretici tarafından gerçekleştirilmemiştir.11 2- Öğretme-öğrenme sürecinin gelişme aşaması özellikle hedefe uygun yöntem seçme, bilgiler aktarılırken anlatılanları şekillerle görselleştirme, anlatılanları örneklerle destekleme ve dikkatin dağıldığı durumlarda değişik uyarıcılar yardımıyla yeniden toplanmasını sağlama etkinlikleri tüm öğreticilerce gerçekleştirilmiştir. 3- Öğretme-öğrenme sürecinin sonuç alma aşamasında, öğrencileri eksik ve yanlış öğrenmeleri hakkında bilgilendirme, öğrenilen davranışları değerlendirme ve bu davranışların uygulanabileceği ortamlar hazırlama etkinliklerinin tüm öğreticiler tarafından gerçekleştirildiği görülmüştür.Ancak, doğru davranışların ödüllendirilmesi ve pekiştirecin doğru zamanda verilmesi etkinlikleri yetersiz kalmış,öğrencilere amaca ne oranda ulaştıklarını bildirme etkinliği ise hiç bir öğretici tarafından gerçekleştirilmemiştir. Araştırmada gözlenen beş öğretme-öğrenme sürecinde öğreticilerin etkinlikleri gerçekleştirme açısından bu aşamada I. ve V. öğretici lehine anlamlı fark görülmüştür.. 4- Dersin tüm aşamalarında dikkate alınması gereken genel özellikleri içeren etkinliklerden, uyarıcıların öğrenci düzeyine uygunluğu ve etkin katılım sağlama etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Ancak süreçte farklı uyarıcılar verme ve etkinlikler düzenlenirken öğrencinin beklenti ve ihtiyaçlarını dikkate alma etkinlikleri yetersiz kalmıştır. 5- Öğretme-öğrenme sürecinin tüm aşamalarında yer alan etkinliklerin gerçekleştirilme dereceleri arasında ise anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research was prepared to determine activities which take place inservice training applied by KOSGEB (Head of Support and Develop o f Small and Medium Size Enterprises). In this research five teaching-learning processes which were in the scope of KOSGEB training centre programs were observed. Data about problems taken in the research were collected by completely recording of the observation made by researcher without making any modification. These data were transferred by taking Gagne's teaching model as a base to an structured observation form which covers activities expected to take place in the process of teaching-learning. Collected data were analysed by using non-parametric statistical method and findings are summarised as follows; 1. At the beginning phase of teaching-learning process while all the teachers were giving inservice training by realising of reminding activities related to learned knowledge and skills in the past, they were incapable of giving information on ultimate targets which would achieved and necessary activities for accepting these targets by students at the end of process. The activities for taking attention of students to the taught subject was not realised almost all teachers. 2. At the developing phase of teaching-learning process, especially on selecting of target oriented methods, using illustrations for knowledgeIV transferring, supporting taught subjects with suitable examples and attracting attention of students by using different stimulating agencies were realised by almost all teachers. 3. At the phase of getting result of teaching-learning process, they were seen that the all teachers could succeed on such activities as giving knowledge to students on missed or wrong learned subjects, evaluating of learned behaviours and preparing necessary means to apply these behaviours However, activities about rewarding of true behaviours of students and giving intensifier them just in time were insufficient and activity for giving information on what percentage students are achieved to the defined targets weren't realised by all teachers. From the realising activities point a meaningful difference was only seen at this phase of teaching-learning process in favour of I. and V. teachers. 4. Besides beginning, developing and resulting activities teachers who were giving inservice training realised all the activities those are covering general properties and those should be taken into consideration at all stages of a lecture such as providing appropriateness of stimulators to the level of students knowledge and their effective participation to learning process. However, giving different stimulators in the process and taking care for students expectations and needs during the arrangement of activities were insufficient. 5. It hadn't been seen any differentiation between realising degrees of activities taken place at all phases of teaching-learning process.