Telepazarlama ve tüketicilerin Türkiye'deki telepazarlama faaliyetlerine bakış açıları
Telemarketing and the viewpoints of the consumers about telemarketing activities in Turkey
- Tez No: 73597
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Teknolojideki önemli gelişmeler, iş hayatının yoğunlaşması, kadınların iş hayatına atılmalarındaki artış, büyük ve kalabalık şehirlerdeki yoğun trafik ve park sorunu, pazarlamacıları alışveriş yapmayı kolaylaştıracak ve aynı zamanda pazarlama maliyetlerini azaltacak yeni yöntemler bulmaya yönlendirmiştir. Mağaza yoluyla satış sistemini ortadan kaldıran, tüketicilere büyük kolaylık ve daha fazla hizmet sağlayan doğrudan pazarlama, pazarlamacılara da ölçülebilirliği ve hedef pazarlara yönelik olması gibi avantajlar sağlamaktadır. Doğrudan pazarlamanın en etkin yöntemlerinden birisi olan telepazarlama, (telefon ile pazarlama) günümüzde gelişmiş ülkelerde geniş bir uygulama alanına sahip olmasına rağmen, Türkiye'de aynı işlerliğe sahip olamadığı varsayımından yola çıkarak yapılan bu çalışmada, tüketicilerin telepazarlama faaliyetlerine güven duymadığı, bu faaliyetlerin tüketicilerin alışkanlıklarına ters düştüğü ve telepazarlama yapan firmaların bu işi yeterince profesyonelce uygulamadığı ortaya çıkmıştır. Bu durumda, telefonla hizmet verecek satış elemanlarının daha fazla ve nitelikli eğitim almaları, telepazarlamacıların ürünlerde kalite standardizasyonuna önem vermeleri ve telepazarlama ile birlikte diğer görsel kitle iletişim araçlarını da ortaklaşa olarak kullanmaları telepazarlamanın Türkiye'de daha fazla yaygınlaşmasına ortam yaratacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The significant developments in technology, the hectic business-world, the increasing number of the working woman, the busy traffic and its drawbacks in big cities have made the marketers find new methods and approaches to facilitate shopping and to decrease the marketing cost. Direct-marketing, which has given an end to the selling system through shops and thus eases the consumers by offering much more services, provides for marketers with the advantages such as measurability and focusing on target markets. Telemarketing, one of the most efficient methods of direct-marketing, marketing with call, has gained a large publicity all of a sudden in developed countries. This study, starting point of which is that telemarketing is not employed in Turkey as much as in developed countries reveals the following facts: The consumers lack confidence in telemarketing activities. Moreover, such operations are contrary to all the habits formed by consumers; and the firms dealing with telemarketing have not maintained it in accordance with the professional methods and regulations. In this case, the suggestions made are: - Telemarketing personal who offer services with call should be trained more adequately in terms of knowledge, skill and time. - Telemarketers should assign more importance to the quality-standardization in their products. - They should also use other visual-media along with telemarketing.