Bale sanatının gelişimi, önemli bale yöntemleri ve dansçının eğitimi konularına genel bir bakış. III. yıl programına göre hazırlanmış ders örneği ve notation ile yazılımı
The Development of the art of ballet, a general view of the subjects of the dancers training and the essential methods of ballet. A sample lesson prepared according to the thind yearsyllabus and its represantation
  1. Tez No: 73600
  2. Yazar: ŞADAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRİDE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET İlk dönemlerden itibaren insanlar, duygularını anlatmak ve belki de bunu en artistik yolla yapmak için bedenlerini kullanmışlar ve daha sonra“dans”diye adlandırılan bu devinimler hem içsel duygulara göre, hem de yaşanılan ortamın etkisiyle beliren duygulara göre biçimler almaya ve kalıplaşmalar göstermeye başlamıştır. Sanat dallarından biri olarak kabul edilen dansın gelişme süreci içinde ortaya çıkan bale sanatı, dans sanatının bir dalı olarak kabul edilir. Bu çalışmada, dansm tarih içinde gelişimi ve akademik bir niteliğe bürünme süreci ile,bu süreç içinde önemli yer tutan eğitim yöntemleri genel bir bakışla ele alınmıştır. Ayrıca bale sanatının ülkemizdeki gelişimi ve bale eğitimi konusunda yapılan araştırmalar da bu çalışma içinde yer almaktadır. Son bölümde ise Vaganova yöntemi eğitim programının III. yılına uygun olarak düzenlenmiş bir bale dersi ve bu dersin notation'la yazılımı örnek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY From the very beginning the human beings used their bodies to express their emotions,possibly because it is the most artistic form.Later these movements named“the dance”took shape and were moulded into forms reflecting the human emotions that are formed under the influence of the internal feelings as well as the lived environment. The art of ballet that emerged in the development phase of the dance which is a branch of the arts is accepted to be a branch of the art of dance. İn this work, the historical development of the dance it's emergence as an academic subject as well as the teaching methods that have important role in this development are studied with a general view.in addition.the development of ballet art in our country and the research works about the ballet education are included in this study. The Vaganova method,a ballet course that complies with the requirements of the third year of the education program and an example of this course's written materials using the notation are presented in the last chapter.