Private university lecturers' perspective of professional development opportunities and its contribution to their well-being
Özel üniversite öğretim görevlilerinin profesyonel gelişim programlarına ve bunun refah durumlarına olan katkısına ilişkin görüşleri
- Tez No: 736014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÜVENDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmanın temel amacı, İstanbul-Türkiye'de vakıf üniversitelerin hazırlık birimlerinde görev alan İngilizce Öğretim Görevlileri'nin genel refah durumu ve profesyonel gelişim fırsatlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Çalışma aynı zamanda öğretim görevlisi refah durumuna etki eden olumlu ve olumsuz unsurları bulmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma profesyonel gelişim etkinliklerine dahil olmanın öğretim görevlisi genel refah durumuyla bir bağlantısı olup olmadığını araştırmaktadır. Araştırmanın yöntemi olarak, öğretim görevlilerinin görüşlerini detaylı bir şekilde anlamak amacıyla nitel bir uygulama olarak 30 farklı katılımcı ile röportajlar gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar öğretim görevlilerinin genel refah durumunu etkileyen olumlu ve olumsuz unsurlar olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca farklı profesyonel gelişim etkinliklerine dahil olmanın öğretim görevlilerinin genel refah durumuna önemli ölçüde katkı sağladığını göstermektedir. Sonuçlar İngilizce öğretim görevlileri için tavsiyelerde bulunmakta ve gelecek çalışmalar için öneriler sunmaktadır. Bu öneriler, yöneticelere öğretim görevlisi refah durumunu olumlu etkileyen unsurların arttırılması ve olumusuz etkileyen öğelerin de azaltılması yönündedir. Ayrıca, çalışma profesyonel gelişim etkinliklerinin geliştirilerek öğretim görevlilerinin katılımını arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmasına tavsiye vermektedir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to explore private university lecturers' perspective of well-being and professional development opportunities in language schools of the universities in Istanbul, Turkey. The study also seeks to find out negative and positive factors that affect English Language lecturers' well-being. The current study also explores whether attending professional development activities has a connection to English Language lecturers' overall well-being. In regard to the methodology of the study, interviews as a qualitative method were conducted with 30 lecturers from different universities in order to gain insight into language lecturers' perceptions. The findings in the study reveal that there are diverse positive and negative aspects that affect teacher well-being. The findings also show that involving in different kinds of professional development opportunities promote teacher well-being to a great extent at workplace. The findings suggest different implications for English lecturers and offer recommendations for further research regarding the field. The study suggests that while the factors that affect well-being negatively need to be decreased, the factors that have positive effects on well-being should be increased. It also suggests that professional development activities need to be improved at universities and lecturers should be encouraged to attend professional development activities more.