Akciğer kanserinde teranostik amaçlı kullanılabilecek fonksiyonelleştirilmiş kompozit nanopartiküllerin hazırlanması
Preparation of functionalized composite nanoparticles for to be used for theranostic purposes in lung cancer
- Tez No: 736037
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET EMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Kimya, Bioengineering, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tez çalışmasında, pluronik F127 aracılı (F127) folat anyonları (FA) ve polietilenglikol (PEG) kullanılarak fonksiyonelleştirilmiş dendrimerik nanopartiküller sentezlenmiştir (DNp-PEG-F127-FA; DNp: BH40, BH30, BH20) ve yapıları FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Zeta-Sizer kullanılarak nanopartiküllerin ortalama tanecik boyutları 38-220 nm aralığında belirlenmiştir. TEM mikrograflarından misellerin tanecik ve küme boyutlarının 27-380 nm aralığında olduğu hesaplanmıştır. DNp-PEG ve DNp-PEG-F127-FA nanopartiküllerinin termal özellikleri TG/DTG/DTA ve DSC analizleriyle incelenmiştir. Nanopartiküllere Gd2O3 ve sfingozin kinaz-1/sfingozin kinaz-2 inhibitörü (SK1-I/II) yüklenmesi süperkritik CO2 tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İlaç yüklü nanopartiküllerin yapılarının aydınlatılmasında FTIR ve XRD teknikleri kullanılmıştır. DNp-PEG-F127-FA-Gd2O3-SKI-I/II nanopartiküllerinin ilaç salım davranışları PBS çözeltisinde (pH 7,4, 37 oC) 192 saat süre ile incelenmiştir. Nanopartiküllerinin akciğer kanseri hücreleri (A549) ve sağlıklı akciğer hücreleri (Beas-2B) üzerine sitotoksik etkileri MTT testi ile belirlenmiştir ve hücreler üzerinde oluşturdukları morfolojik değişiklikler konfokal milroskopi yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, functionalized dendrimeric nanoparticles (DNp-PEG-F127-FA; DNp: BH40, BH30, BH20) were synthesized from pluronic F127 (F127) mediated folate anions (FA) and polyethyleneglycol (PEG) and their structures were elucidated via FTIR, 1H-NMR and 13C-NMR techniques. The average particle size of the nanoparticles was determined in the 38-220 nm range using Zeta-Sizer. It was calculated from the TEM micrographs that the particle and cluster sizes of the micelles were in the range of 27-380 nm. Thermal properties of the DNp-PEG and the DNp-PEG-F127-FA nanoparticles were investigated via TG/DTG/DTA and DSC analysis. Gd2O3 and sphyingosine kinase-1/sphyingosine kinase-2 inhibitors (SK1-I/II) were loaded onto the the nanoparticles via supercritical CO2 technique. The structures of the drug loaded nanoparticles were elucidated via FTIR and XRD techniques. The drug release behaviour of the DNp-PEG-F127-FA-Gd2O3-SKI-I/II nanoparticles were investigated in PBS solution (pH 7,4, 37 oC) for 192 hours. Cytotoxicity of the nanoparticles on lung cancer cells (A549) and healthy lung cells (Beas-2B) was determined via MTT test and the morphological changes they cause on the cells were investigated via confocal microscopy.