Kontrastlı bilgisayarlı tomografi çekimi sonrası neutrophil gelatinase-associated lipocalinin erken dönem böbrek yetmezliği tanısındaki etkisi
  1. Tez No: 736053
  2. Yazar: YEŞİM İŞLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE ÖZDİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET GİRİŞ ve AMAÇ: Akut böbrek yetmezliği (ABY), böbrek fonksiyonlarının en az %50 kaybolması sonucu, serum kreatinin (SKr) değerinin en erken 24 saatte yükselmesi, metabolizma son ürününün vücuttan uzaklaştırılamaması, su ve elektrolit dengesinin aksaması olarak tanımlanır. Radyokontrast maddeler nefrotoksik ABY'nin önemli nedenleri arasındadır. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) akut böbrek hasarının erken dönem tanısında kullanılmaya başlanan yeni bir biyobelirteçtir. Çalışmamızın amacı, NGAL ile, erken dönemde, kontrast madde nefropatisi (KMN) tanısını koyabilmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya AKÜ Etik Kurulu onayı alındıktan sonra başlandı. Acil servise herhangi bir nedenle başvuran ve kontrastlı bilgisayarlı tomografi çekilen 60 gönüllü hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalardan, kontrast madde verilmeden hemen önce (0.saat) ve verildikten sonra 4. ve 24. saatte periferik damar yolundan SKr ve kan üre nitrojeni (BUN) için düz laboratuar tüpüne ve NGAL için EDTA'lı hemogram tüpüne birer cc kan örneği alındı. Kontrastlı tomografi çekimi için iohexal (omnipaque 300) 1,5 mL /kg periferik venöz yoldan verildi. SKr ve BUN seviyesi ölçümü laboratuarda yapılırken, NGAL düzeyi, temin edilen kitlerle hasta başında ölçüldü. BULGULAR: Çalışmamızda, kontrast madde verilişinin 4.saatinde ölçülen NGAL değerinin anlamlı şekilde yükseldiği (p0.05). Yaşa göre NGAL değerlerine bakıldığında 60 yaş üzeri hastalarda anlamlı yükselme tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and AIMS: Acute renal failure (ARF) is defined as, consequential to the loss of at least 50% of renal functions, a rise in the serum creatinine value at the earliest after 24 hours, incompetence to remove the final product of metabolism from the body, and an imbalance of water and electrolyte. Radiocontrast agents are among the important reasons for nephrotoxic ARF. Neutrophilic gelatinase-associated lipocalin (NGAL) is a new biodiagnostic beginning to be used in early stage diagnosis of acute renal injury. The aim of our study was diagnosis of contrast medium nephropathy (KMN) with NGAL at early stage. EQUIPMENT and METHODS: After obtaining approval from the Afyon Kocatepe University Ethical Committee, the study was initiated. In our study, sixty volunteer patients presenting to the emergency department for any reason and taking contrast computed tomography were included. Blood samples for NGAL, creatinine and blood urea nitrogen (BUN) were taken from the peripheral vein of the patient, pre exposure (0 hours) and post exposure to contrast agent, at the 4th and 24th hours. One cc of the sample was placed into plain laboratory test tubes for creatinine and BUN and one cc into an EDTA haemogram tube for NGAL level. For contrast computed tomography, 1.5ml/kg of iohexal (omnipaque 300) was given via peripheral vein. Whilst creatinine and BUN level measurement was performed in the laboratory, NGAL level was measured at the bedside with the kit provided. FINDINGS: In our study, the NGAL value measured 4 hours after the administration of the contrast agent significantly increased (p0.05). When NGAL values are considered in relation to age, in patients over sixty years of age a meaningful rise was detected (p0.05).