Sporun yaşam kalitesine olan etkisinin incelenmesi (14-18 yaşgrubu örneği)
Examination of the effect of sport on quality of life (14-18 age group sample)
  1. Tez No: 736058
  2. Yazar: HÜSEYİN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZARİFE PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma 14-18 yaş grubundaki öğrencilerin sağlıkla ilgili yaşam kalitesini farklı değişkenler açısından incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya Gaziantep il merkezinde bulunan farklı liselerden toplam 448 öğrenci (260 Erkek, 188 Kadın) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak katılım motivasyonu anketi ile SF-36 yaşam kalitesi ölçeği" kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 22.0 istatiksel paket programı kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı için Skewness ve Kurtosis değerlerine bakılmış ve dağılımın normal olduğu görülmüştür. Verilerin demografik değişkenler ile ilişkisinin incelenmesinde Independent samples t testi ve tek yönlü (one way) anova testi kullanılmıştır. Yaşam kalitesi ile katılım motivasyonu arasındaki ilişkiye bakmak için pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuçlara göre 14-18 yaş grubu spor yapan öğrencilerin cinsiyet değişkeni bakımından katılım motivasyonu alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır ancak yaşam kalitesi alt boyutlarından fiziksel rol, sosyal fonksiyon ve genel sağlık düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmuştur. Takımda oynama değişkeni açısından katılım motivasyonu alt boyutlarından beceri geliştirme, takım ruhu, arkadaşlık; yaşam kalitesi alt boyutlarından fiziksel fonksiyon, mental sağlık ve genel sağlık düzeylerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Branş değişkeni açısından katılım motivasyonu alt boyutlarından beceri geliştirme, takım ruhu, arkadaşlık, fiziksel uygunluk, yarışma; yaşam kalitesi alt boyutlarından fiziksel rol, canlılık, mental sağlık, sosyal fonksiyon ve genel sağlık alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Spora başlama değişkeni açısından katılım motivasyonu alt boyutlarından beceri geliştirme, takım ruhu, eğlence, arkadaşlık, başarı, hareket etme, fiziksel uygunluk, yarışma; yaşam kalitesi alt boyutlarından fiziksel fonksiyon, canlılık, mental sağlık, sosyal fonksiyon, bedensel ağrı ve genel sağlık düzeylerinde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Spor yapma yılı değişkeni açısından katılım motivasyonu alt boyutlarından takım ruhu, arkadaşlık, yarışma; yaşam kalitesi alt boyutlarından fiziksel fonksiyon, fiziksel rol, duygusal rol, canlılık, mental sağlık, sosyal fonksiyon, bedensel ağrı ve genel sağlık düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak, spor ile uğraşmak sağlıkla ilgili yaşam kalitesini iyi yönde etkilediği söylenebilir. Bu etkilerin ise ergen bireylerin yaşam tatmini düzeylerini artırdığını söyleyebiliriz. Ergen bireylerin, bu zorlu ergenlik geçiş döneminde fiziksel aktivitelere yönlendirerek yaşam tatmin düzeyleri arttırılabilir ve bu süreci daha sağlıklı bir biçimde atlatmaları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the health-related quality of life of students aged 14-18 in terms of different variables. For this purpose, a total of 448 students (260 Male, 188 Female) from different high schools in Gaziantep city center voluntarily participated in thestudy. In the research, participation motivation questionnaire and SF-36 quality of life scale were used as data collection tools. SPSS 22.0 statistical package program was used for the statistical analysis of the data obtained. For the normality distribution of the data, Skewness and Kurtosis values were checked and the distribution was found to be normal. Independent samples t-test and one-way anova test were used to examine the relationship between the data and demographic variables. Pearson correlation analysis was performed to look at the relationship between quality of work and motivation to participate.According to theresults of the research, there was no significant difference in the sub-dimensions of motivation to participate in terms of gender variable of the students in the 14-18 age group doing sports, but a significant difference was found in the sub-dimensions of quality of life, physical role, social function and general health. Interms of the variable of playing in the team, skill development, team spirit, friendship; Significant differences were found in the levels of physical function, mentalhealth and general health, which are sub-dimensions of quality of life. In terms of the branch variable, skill development, teamspirit, friendship, physical fitness, competition; A significant difference was found in the physical role, vitality, mentalhealth, social function and general health sub-dimensions of quality of life.Interms of starting sports variable, participation motivation sub-dimensions include skill development, teamspirit, entertainment, friendship, success, movement, physical fitness, competition; A significant difference was found in the levels of physical function, vitality, mental health, social function, bodily pain and general health, which are sub-dimensions of quality of life.Team spirit, friendship, competition; A significant difference was found in the levels of physical function, physical role, emotional role, vitality, mental health, social function, physical pain and general health, which are sub-dimensions of quality of life. As a result, it can be said that dealing with sports affects health-related quality of life in a good way. We can say that these effects increase the life satisfaction levels of adolescents. By directing adolescents to physical activities during this difficult adolescence transition period, their life satisfaction levels can be increased and it can be ensured that they overcome this process in a healthier way.