Polikistik over sendromunda vitamin D reseptör gen polimorfizmleri ve D vitamini düzeylerinin incelenmesi
Investigation of vitamin D receptor gene polymorphisms and vitamin D levels in polycystic ovary syndrome
- Tez No: 736091
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ARZU ERGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınları olumsuz etkileyen ve anovulasyon, hiperandrojenizm ve polikistik yumurtalıklar ile karakterize en yaygın endokrinolojik bozukluktur. PKOS'lu kadınlarda vitamin D eksikliğinin insülin direnci, obezite, hipertansiyon ve menstrüel disfonksiyon gibi metabolik bozukluklara katkısını destekleyen çalışmalar giderek artmaktadır. VDR geni üzerindeki Apa-1, Taq-1, Cdx2, Bsm-1, ve Fok-1 polimorfizmleri PKOS'un metabolik özellikler ile ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmada, Türk populasyonunda, 120 PKOS'lu kadın hasta ve 120 sağlıklı kontrolde VDR geni ApaI (rs7975232), TaqI (rs731236), Cdx2(rs11568820) gen varyantları ve D vitamini düzeyleri ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada PKOS tanısı alan 120 kadın hasta ve kontrol grubu için vücut kitle indeksine (VKI), bel/kalça oranı, lipid ve glukoz metabolizması parametreleri, testosteron, DHEA ve D vitamini seviyeleri ve VDR rs731236, rs7975232 ve rs11568820 gen polimorfizmleri değerlendirilmiştir. Her iki grupta da D vitamini düzeyleri benzer bulundu. Hasta grubunda Apa I gen varyantına göre AG genotipinde AA genotipine göre VKI istatistiksel olarak artmış olduğu p=0,038 ve GG varyantı taşıyanlarda AG'ye göre DHEA oranı istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur (p=0,038). Taq I rs7975232 gen varyantı CC genotipi taşıyanlarda hem AA genotipi (p=0,048), hem de AC genotipine (p=0,029) göre D vitamini düzeyi istatistiksel olarak arttığı saptanmıştır. Cdx2 gen varyantına göre ise infertilite süresi TT genotipi taşıyanlarda hem CC (p=0,049) hem de CT genotiplerine (p=0,023) göre infertilite süresinin daha uzun olduğu görülmüştür. Bulgularımıza göre hasta ve sağlıklı bireylerin klinik ve biyokimyasal analizleri değerlendirildiğinde VDR Apa-1, Taq-1 ve Cdx2 gen polimorfizmlerinin PKOS'un metabolik özellikler ile ilişkili olabileceği izlenimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrinological disorder that adversely affects women of reproductive age and is characterized by anovulation, hyperandrogenism and polycystic ovaries. There is an increasing number of studies supporting the contribution of vitamin D deficiency to metabolic disorders such as insulin resistance, obesity, hypertension and menstrual dysfunction in women with PCOS. Apa-1, Taq-1, Cdx2, Bsm-1, and Fok-1 polymorphisms on the VDR gene have been associated with the metabolic features of PCOS. In this study, it was aimed to determine the relationship between VDR gene ApaI (rs7975232), TaqI (rs731236), Cdx2(rs11568820) gene variants and vitamin D levels in 120 female PKOS patients and 120 healthy controls in the Turkish population. In the study, body mass index (BMI), waist/hip ratio, lipid and glucose metabolism parameters, testosterone, DHEA and vitamin D levels and VDR rs731236, rs7975232 and rs11568820 gene polymorphisms were evaluated for 120 female patients diagnosed with PCOS and the control group. Vitamin D levels were similar in both groups. In the patient group, the BMI was statistically increased in the AG genotype compared to the Apa I gene variant, p=0.038, and the DHEA ratio was found to be statistically higher than AG in those with the GG variant (p=0.038). Taq I rs7975232 gene variant It was determined that vitamin D level was statistically increased in patients with CC genotype compared to both AA genotype (p=0.048) and AC genotype (p=0.029). According to the Cdx2 gene variant, infertility duration was observed to be longer in those with TT genotype compared to both CC (p=0.049) and CT genotypes (p=0.023). According to our findings, when the clinical and biochemical analyzes of patients and healthy individuals were evaluated, it was observed that VDR Apa-1, Taq-1 and Cdx2 gene polymorphisms might be associated with the metabolic features of PCOS.