Geçmişte büyükanneleri tarafından bakılan ve bakılmayan okul öncesi çocukların beden kitle indeksi ve beslenme davranışlarının karşılaştırılması
A comparison of the BODY mass index and nutritional behaviors of pre-school children WHO were cared and not cared by their grand-grants in the past
- Tez No: 736090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma geçmişte büyükanneleri tarafından bakılan ve bakılmayan okul öncesi çocukların beden kitle indeksi (BKİ) ve beslenme davranışlarını karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı karşılaştırmalı tipteki bu çalışma 3-6 yaş arası araştırmaya gönüllü olarak katılan büyükanneleri tarafından bakılan 120 ve büyükanneleri tarafından bakılmayan 150 okul öncesi çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Veriler ebeveynler tarafından doldurulan Kişisel Bilgi Formu, Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA) ve Besin Tüketim Sıklık Formu ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson ki- kare test, Kappa test ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda büyükanneleri tarafından bakılan ve bakılmayan çocukların fazla kilolu-obez prevalansları sırasıyla %17.5 ve %17.3 saptanmıştır. Büyükanneleri tarafından bakılan ve bakılmayan okul öncesi çocukların BKİ'lerinin karşılaştırılması sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to compare the body mass index (BMI) and nutritional behaviors of preschool children who were and were not cared for by their grandmothers in the past. Method: This descriptive comparative study was conducted with 120 preschool children aged 3-6 years who voluntarily participated in the study, who were cared for by their grandmothers, and 150 who were not cared for by their grandmothers. Data were collected with Personal Information Form, Child Eating Behavior Questionnaire (CEBQ) and Food Consumption Frequency Form filled by parents. Descriptive statistics, Pearson chi-square test, Kappa test and Mann Whitney U test were used to evaluate the data obtained. Results: As a result of the research, the prevalences of overweight and obese were found to be 17.5% and 17.3%, respectively, in children who were and were not cared for by their grandmothers. No statistically significant difference was found as a result of the comparison of BMIs of preschool children who were and were not cared for by their grandmothers (p>0.05).