Yatırım bankacılığı ve Türkiye'deki ticari bankaların yatırım bankacılığındaki rolü
Investment banking and roll of the comercial banks in the investment banking in Turkey
- Tez No: 73611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BAHA KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Dünya ve Türk mali sistemlerinde çok önemli bir yeri olan ve nitelikli finansman ihtiyacının karşılanması ve piyasaların ihtiyaç duyduğu çok geniş bir ürün yelpazesinden oluşan finansal hizmetlerin sunulması işlevini yerine getirmek üzere oluşan Yatırım Bankacılığı incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümlerinde Yatırım Bankacılığının tanımı yapılmış ve tarihçesinden sözedilmiştir. Daha sonraki bölümlerde Yatırım Bankacılığının temel fonksiyonları, faaliyet alanları ele alınmış, hukuksal gelişmeler ve diğer bankacılık sektörleriyle olan ilişkileri ve farkları ele alınmıştır. Son bölümde ise Yatırım Bankacılığında Avrupa' daki ve Türkiye'deki son gelişmelerden bahsedilmiş, Yatıran Bankacılığının mevcut sorunları ve çözüm yollan ele alınmıştır. Ayrıca, şu andaki mevcut sistemler incelenerek yeni bir model oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Investment Banking, which has very important place in the world and Turkish financial system, was constituted to remove qualified financing needs and has many kinds of product for the market needs and to offer financial service, was examined. In the first part of this study, general information was given about Investment Banking, for example its definition and short history were explained. Then, basic functions, activity fields, legal developments and its relations and differences between other banking system were examined. In the last part of this study, new developments, which were done in Europe and Turkey, about Investment Banking, problems of its and their solution methods were mentioned. In addition all the systems about banking examined and tried to improve a new model about Investment Banking.