Türkiye çimento araştırmalarında çevre dostu yaklaşımlar üzerine bir irdeleme
A discussion on eko-friendly approaches in Turkey cemnet researches
  1. Tez No: 736116
  2. Yazar: ŞEYMANUR BENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA SEVGEN PERKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nüfusun giderek artması, sanayi faaliyetlerinin çeşitlenmesi yapı ihtiyacının hiç şüphesiz artmasına neden olmaktadır. Her yeni yapılan yapının bileşenleri çevre ile etkileşime girerek çevresel etki yaymakta ve çevre kirliliğini oluşturmaktadır. Çevre kirliliğini azaltarak daha temiz bir çevre oluşturmak çevre dostu yapı malzemelerinin kullanımı ile mümkün olacaktır. Çevre dostu yapı malzemesi çevresel etkisi en az olan verimli enerji kullanan, doğal kaynakları olabildiğince az ve verimli kullanan, bakım-onarımı kolay, geri dönüşümü yapılabilen, etkin atık yönetimi sağlayıp sürdürülebilirliği destekleyen yapı malzemesidir. Bu tez çalışmasında, inşaat sektörü için önemli bir yer tutan prosesi karmaşık ve girdileri fazlaca olan çimento yapı malzemesinin çevre dostu olması irdelenmektedir. Çalışmanın materyalini YÖK Ulusal tez merkezinde çimento anahtar kelimesi ile yapılan tarama sonucunda elde edilen tezler oluşturmaktadır. Literatür taraması ile oluşturulan çevre dostu yapı malzemesi kriterlerine göre çalışmalar tüm yaşam döngüsü aşamalarını kapsayacak şekilde incelenerek bulgular verilmektedir. Bulgularda çevre dostu yapı malzemesi kriterlerini ele alan çalışmalar tespit edilerek sayısal olarak sunulmaktadır. Yapılan çalışmalarda dayanıklılık kriteri üzerinde daha çok durulduğu, ancak iç mekân kalitesi kriteri üzerinde çalışma yapılmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak çevre dostu yapı malzemesi için malzemenin tüm yaşam döngüsü aşamalarında değerlendirilmesi ve tüm kriterler üzerinde çalışmaların artırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Çevre dostu çimento için çalışma yapılmamış kriterler üzerinde araştırılmaların arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing population and diversification of industrial activities cause an increase in the need for buildings. The components of each newly constructed building interact with the environment and produce some environmental effects. The use of environmentally friendly building materials is important in reducing the environmental impact of buildings. Environmentally friendly building material; It is a building material that has the least environmental impact, uses energy efficiently, uses natural resources as little and efficiently as possible, is easy to maintain and repair, can be recycled, provides effective waste management and supports sustainability. Cement is one of the building materials that has an important place in today's construction industry, whose production process is complex and whose inputs are high. In this context, the aim of the thesis; The aim of this study is to examine the postgraduate studies on cement in Turkey and the environmental friendly approaches in related studies. The material of the thesis consists of the theses on cement building material in the YÖK National Thesis Database. The theses discussed within the scope of the study were examined in line with the research questions determined for the purpose of the research and the criteria determined based on the literature within the scope of the research. As a result of the research; It has been determined that the most prominent criterion in the theses examined is the durability criterion, and there is no study on the interior quality criterion among the theses. As a result of the examination, it has been suggested to increase the studies in which cement is discussed in detail in the context of all stages of the building material life cycle evaluation.