Bir grup disleksi tanılı çocukta ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of oral health-related quality of life in a group of children with dyslexia
  1. Tez No: 736121
  2. Yazar: MERVE KAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Disleksi okuma güçlüğü ile karakterize bir özel öğrenme güçlüğüdür. Bu çalışmada, Eylül 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında bir özel eğitim merkezinde 8-10 yaş grubu disleksi tanılı çocuklar ve aynı yaş grubu Ankara Üniversitesi Çocuk Diş Hekimliği bölümüne başvuran sağlıklı çocuklarda ağız sağlığını ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesini belirlemek için Türkçe geçerlik ve güvenirliği kanıtlanmış olan CPQ8-10 ve POQL ölçekleriyle ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi ölçülmesi amaçlanmıştır. Çocukların velilerine POQL ölçeğinin veli bildirimi uygulanarak, velilerin çocuklarının ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitelerini değerlendirilmiş ayrıca çocuk ve veli cevapları da karşılaştırılmıştır. Çocukların total DMFT/dmft değerleri kaydedilerek, yaşam kalitesi ölçekleriyle çürük deneyimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarında disleksi tanılı çocukların ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kaliteleri hem CPQ8-10 hem POQL ölçekleri ile değerlendirildiğinde; sağlıklı kontrol grubu aynı yaş grubu çocuklar ile disleksi tanılı çocuklar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. CPQ8-10 ölçeğinde kontrol grubunda sadece“Duygusal İyilik Hali”puanlarının disleksi tanılı gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. POQL ölçeği sonuçlarında ölçek alt başlıklarından“Sosyal Etki”açısından disleksi tanılı gruba oranla kontrol grubundaki çocukların cevaplarının istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek skorlar verdiği görülmektedir. Kontrol grubu çocuk ve velilerin POQL ölçeği değerlendirilmesinde; kontrol grubundaki çocukların ve velilerinin“fiziksel fonksiyon”puanları açısından, çocukların skorlarının velilerine oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek değerler sergilediği bulunmuştur.“Rol fonksiyon”puanları açısından, çocukların skorlarının velilerin skorlarına oranla istatistiksel olarak anlamlı seviyede düşük değerler sergilediği görülmüştür.“Sosyal etki”puanları çocuklarda, velilerin cevabına göre anlamlı derecede daha yüksek görülmüştür. Disleksi tanılı çocuklar ve velilerinin POQL ölçeği sonuçlarında; çocukların cevap skorları“rol fonksiyon”ölçek alt başlığı puanlarının, bu gruptaki velilerin cevaplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük olduğu yani yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Diğer ölçek alt başlığı puanları açısından ise tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Kontrol grubundaki çocuklar ve disleksi tanılı çocukların DMFT/dmft değerlerine bakıldığında; sağlıklı grubun“DMFT”(Daimî dişler) indeks değeri 1,2; disleksi tanılı grubun ise 1,1 olarak bulunmuş ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.“dmft”(süt dişleri) indeks değerleri kontrol grubunda 4,9 88 olarak bulunmuşken, disleksi tanılı grupta 3,9 olarak bulunmuş ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. CPQ8-10 ölçeği ile DMFT/dmft indeksi arasında korelasyon değerlendirildiğinde kontrol grubunda anlamlı bir ilişki görülmemişken; disleksi tanılı grupta“Oral Semptomlar”,“Duygusal İyilik Hali”ve total skorlar açısından dmft değerleri ile istatistiksel olarak anlamlı korelasyon görülmüştür. POQL ölçeği ile DMFT/dmft indeksi arasında korelasyon değerlendirildiğinde, disleksi tanılı grup çocuklarda; DMFT değerleri arttıkça“Fiziksel Fonksiyon”değerleri de artmış ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon görülmüştür. dmft değerleri arttıkça“Fiziksel Fonksiyon”değerleri de artmıştır. Buna göre DMFT/dmft indeksi ile“Fiziksel Fonksiyon”alt başlık ölçek değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon görülmüştür. Ayrıca disleksi tanılı grup çocuklarda dmft değerleri arttıkça“Sosyal Etki”değerlerinin de arttığı görülmüş ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon görülmüştür. Bu bulguların ışığında disleksi gibi öğrenme güçlüğü olan çocukların ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesini farklı algılayabileceği ve bunların ölçülmesinin önemi, ayrıca çocuk ve veli beyanlarının bu tip ölçeklerle farklılıklarının incelenmesinin önemli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dyslexia is a specific learning disability characterized by reading difficulties. In this study, CPQ8-10 and POQL scales, which have proven validity and reliability in Turkish language, were used to determine oral health and oral health-related quality of life in 8-10 age group children with dyslexia in a special education center and healthy children in the same age group who came to the Ankara University Pediatric Dentistry Department. By applying the parent perception questionnaire of the POQL scale to the parents of the children, the quality of life of the children's oral health was evaluated and the answers of the children and the parents were also compared. The total DMFT/dmft values of the children were recorded and the relationship between quality of life scales and caries experience was examined. In the results of the study, when the oral health-related quality of life of children with dyslexia was evaluated with both CPQ8-10 and POQL scales; There was no statistically significant difference between the healthy control group and children of the same age group and children with dyslexia. In the CPQ8-10 scale, only the“Emotional Well-being”scores in the control group were found to be statistically significantly higher than the dyslexia group. In the results of the POQL scale, it is seen that the answers of the children in the control group gave statistically significantly higher scores compared to the group with dyslexia in terms of“Social Impact”one of the sub-headings of the scale. In the evaluation of the POQL scale of the control group children and their parents; In terms of“physical function”scores of the children in the control group and their parents, the scores of the children were found to be statistically significantly higher than those of their parents. In terms of“role function”scores, it was observed that the scores of the children were statistically significantly lower than the scores of the parents.“Social impact”scores were found to be significantly higher in children compared to the answers of the parents. In the POQL scale results of children with dyslexia and their parents; children's response scores,“role function”scale subheading scores, were found to be statistically significantly lower than the answers of the parents in this group, that is, their quality of life was higher. There was no statistically significant difference between all groups in terms of other scale subtitle scores. When the DMFT/dmft values of the children in the control group and children with dyslexia were examined;“DMFT”(Permanent teeth) index value of the healthy group was 1.2; The group diagnosed with dyslexia was found to be 1.1, and there was no statistically significant difference between them. While the“dmft”(deciduous 90 teeth) index values were found to be 4.9 in the control group, it was found as 3.9 in the dyslexia group, and there was no statistically significant difference between them. When the correlation between the CPQ8-10 scale and the DMFT/dmft index was evaluated, there was no significant correlation in the control group; Statistically significant correlation was observed with dmft values in terms of“Oral Symptoms”,“Emotional Well-being”and total scores in the dyslexia group. When the correlation between the POQL scale and the DMFT/dmft index was evaluated, in the children diagnosed with dyslexia; as DMFT values increased,“Physical Function”values also increased and a statistically significant correlation was observed between them. As dmft values increased,“Physical Function”values also increased. Accordingly, a statistically significant correlation was observed between the DMFT/dmft index and the“Physical Function”subtitle scale value. In addition, as the dmft values of the children diagnosed with dyslexia increased, the“Social Impact”values also increased, and a statistically significant correlation was observed between them. According to these results, it was thought that children with learning disabilities such as dyslexia may perceive oral health-related quality of life differently and the importance of measuring these, as well as examining the differences in child and parent statements with these types of scales.