18-65 yaş arası yetişkin bireylerde ultra işlenmiş gıda tüketiminin astım ile ilişkisinin biyokimyasal parametreler ile araştırılması
Investigation of the relationship between ultra-processed food consumption and asthma in ADULTS aged 18-65 with biochemical parameters
- Tez No: 736126
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
NOVA, gıdaları besin maddeleri yerine gıda işlemenin kapsamı ve amacına göre sınıflandıran bir gıda sınıflandırmasıdır. Astım, hırıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve / veya öksürük gibi değişken semptomlar ve değişken ekspiratuar hava akımı sınırlaması ile karakterizedir. NOVA gıda sınıflandırma sistemine göre ultra işlenmiş gıdaların tüketimi astım semptomlarını etkileyecek düzeydedir. Bu çalışmada 18-65 yaş arası yetişkinlerde ultra işlenmiş gıda tüketiminin astım ile ilişkisi biyokimyasal parametreler ile araştırılmıştır. Çalışmaya Ocak 2015 – Eylül 2021 tarihleri arasında astım tanısı almış, buna bağlı ilaç tedavisi gören, kan tahlilleri ve tanı sonrası solunum fonksiyon testleri bulunan 18-65 yaş aralığında 251 (%74,0) kadın ve 88 erkek (%26,0) olmak üzere toplam 339 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgileri katılımcı bilgi formu ve ultra işlenmiş gıda tüketimleri besin tüketim sıklık anketi kullanılarak belirlenmiştir. Katılımcıların biyokimyasal parametrelerine ilişkin veriler çalışma yapılan kurumun veri tabanından elde edilmiştir. Çalışma bulgularında CRP, eozinofil ve total IgE değerleri ile ultra işlenmiş gıda tüketimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
NOVA is a food classification that classifies foods according to the scope and purpose of food processing rather than nutrients. Asthma is characterized by variable symptoms such as wheezing, shortness of breath, chest tightness and/or cough, and variable expiratory airflow limitation. According to the NOVA food classification system, consumption of ultra-processed foods is at a level to affect asthma symptoms. In this study, the relationship between ultra-processed food consumption and asthma in adults aged 18-65 was investigated with biochemical parameters. The study included 251 (%74,0) women and 88 (%26,0) men between the ages of 18-65 who were diagnosed with asthma between January 2015 and September 2021, were treated with medication for it, had blood tests and post-diagnosis pulmonary function tests. The demographic information of the participants was determined by using the participant information form and the ultra-processed food consumption using the food consumption frequency questionnaire. Data on the biochemical parameters of the participants were obtained from the database of the hospital where the study was conducted. The ultra-processed food consumption of the participants was determined using a food consumption frequency questionnaire. No significant correlation was found between CRP, eosinophil and total IgE values and ultra-processed food consumption (p>0.05).