Koroner anjiyografi uygulanan hastalarda sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve depresyon belirtileri
HEALTHY lifestyle behaviors and symptoms of depression in patients with coronary angiography
- Tez No: 736130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma koroner anjiyografi uygulanan hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve depresyon belirtilerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bulunan özel bir eğitim araştırma hastanesi kardiyoloji servisinde anjiyografi işlemi olan hastalar, araştırmanın örneklemini ise araştırmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 100 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtım Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) kullanılarak toplandı. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edildi. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, Linear Regresyon analizi, Cronbach α kat sayısı, Kurtosis ve Skewness kat sayıları kullanıldı. Bu araştırma sonucunda koroner anjiyografi uygulanan hastalarda depresyon belirtileri gözlendiği sonucuna ulaşıldı. Sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve depresyon belirtileri arasında ise negatif yönlü bir ilişki olduğu görüldü. Sağlıklı yaşam biçimi davranışları arttıkça depresyon belirtilerinin de azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the symptoms of depression and to evaluate healthy lifestyle behaviors in patients undergoing coronary angiography. The population of the study consisted of patients who underwent angiography in the cardiology service of a private training and research hospital in Istanbul, and the sample of the study consisted of 100 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The data of the study were collected using the Patient Description Form, Beck Depression Inventory (BDI), and Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (SYBDS II). Data were analyzed with SPSS for Windows 22 package program. Pearson correlation analysis, Linear Regression analysis, Cronbach α coefficient, Kurtosis and Skewness coefficients were used in the analysis of the data. As a result of this study, it was concluded that depression symptoms were observed in patients who underwent coronary angiography. There is a negative relationship between healthy lifestyle behaviors and depression symptoms. It is seen that as healthy lifestyle habits increase, symptoms of depression decrease.