Kontrast ilişkili nefropatide kım-1, profilin-1 düzeyleri ve tiyol disülfit homeostazının değerlendirilmesi
The evaluation of kim-1, profilin-1 levels and thiol disulphide homeostasis in contrastinduced nephropathy
- Tez No: 809789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM CİNDOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Kontrast madde nefropatisi (KMN), hastanede gelişen akut böbrek hasarının (ABH) üçüncü en yaygın nedenidir. Bazı biyobelirteçler, böbrek hasarını erken dönemde tespit edebilir. Çünkü böbrek hasarı, kontrast maddenin uygulanmasından hemen sonra başlar. Böbrek Hasarı Molekülü-1 (KIM-1), fizyolojik koşullar altında böbrekte oldukça düşük içeriklerde eksprese edilen bir proteindir. Profilin-1 (PFN-1) endotel hücre disfonksiyonu yapar ve akut böbrek hasarı ile ilişkilendirilmiştir. Plazma tiyol disülfit homeostazı (TDH), kontrast madde ile sinerjistik bir etki gösterir ve ABH görülme sıklığını arttırdığı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, kontrast madde uygulaması ile KMN gelişim riskini değerlendirmede KIM-1, PFN-1 düzeyleri ve TDH'nın kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Amaç: Bu çalışmanın amacı koroner anjiyografi sırasında kontrast madde uygulanan hastalarda böbrek fonksiyon bozukluğu gelişen ve gelişmeyen grup, ile sağlıklı gönüllüler arasında KIM-1, PFN-1 düzeyleri ve TDH'nı değerlendirerek KMN gelişim riskini belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya etik kurul onayı alındıktan sonra, hastanemiz anjiyografi ünitesinde Ocak 2023-Haziran 2023 tarihleri arasında koroner anjiyografi yapılması planlanan hastalar dahil edildi. İşlem öncesinde iki biyokimya tüpüne kan alınarak santrifüj edilip -80° C'de saklandı. Koroner anjiografi işleminden sonra 48-72 saat içinde hastaların rutin kontrol kanlarına bakıldı. KMN gelişmeyen 30, KMN gelişen 30 ve 30 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 90 katılımcıda KIM-1, PFN-1, tiyol disülfit düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: PFN-1 kontrol grubunda ortalama 318,6±84,9 pg/ml, KMN gelişen hastalarda 631,1±431,8 pg/ml, KMN gelişmeyen hastalarda ise 414,9±183,3 pg/ml'idi. KMN gelişen grup ile KMN gelişmeyen grup PFN-1 değerleri arasındaki fark anlamlıydı (p=0,015). KIM-1 kontrol grubunda ortalama 1,9±0,5 ng/ml, KMN gelişen hastalarda 5,8±1,1 ng/ml, KMN gelişmeyen hastalarda 2,7±1,0ng/ml'idi. PFN-1 ile KIM-1 arasında kuvvetli pozitif yönde korelasyon vardı (r=0,789 p≤0,001). KMN gelişen ve KMN gelişmeyen hasta grupları KIM-1 düzeyleri arasındaki fark anlamlıydı (p=0,043).
Özet (Çeviri)
Introduction: Contrast-induced Nephropathy (CIN) is the third most common cause of acute kidney injury which develops in hospitals. Some biomarkers may recognize kidney injury in the early stage because kidney injury immediately happens after applying contrast media procedure. Kidney Injury Molecule-1(KIM-1) is a protein that is produced at extremely low contents in the kidney under physiological conditions, Profilin-1 (PFN-1) leads to endothelium cell dysfunction and it has been associated with acute kidney injury. Plasma thiol disulphide homeostasis shows a synergistic effect with contrast agent and it has been figured out that Plasma TDH increases the frequency of incidence of acute kidney injury. The purpose of this study is to evaluate the usability of KIM-1, PFN-1 levels and TDH in assessing the risk of CIN development with the contrast agent administration. Objectives: The purpose of this study is to determine the risk of development of Contrastinduced Nephropathy by assessing KIM-1, Profilin-1 level and thiol disulfide homeostasis of patients with renal dysfunction or without, and of healthy volunteers who are given contrast agent during coronary angiography. Methods: After the approval of Ethics Committee of the study, in the angiography unit of our hospital, from the patients who were about to be applied coronary angiography between January and June 2023, the sample of blood was taken into two biochemistry tubes before the procedure. Being centrifuged, the tubes were held at -80° C'. All the patients, who had coronary angiography, were given to low osmos (500-700 mOsm/kg) İohexol (Omnipaque) (viskosite:6,3 ionisite:300) intravenously. They were asked to come control for the control within 48-72 hours after coronary angiography procedure. Their routine control blood samples were checked. In a total of 90 participants, 30 of whom coronary angiography did not develop CIN, 30 who developed CIN, and 30 healthy volunteers who were routinely examined and with no additional disease, KIM-1, PFN-1 and TDH levels were evaluated. XI Results: PFN-1 was on average 318,6±84,9 pg/ml in the control group, 631,1±431,8 pg/ml in patients developing CIN, and 414,92±183,31 in patients not developing CIN. The difference between the group of developing CIN and not developing CIN was very significant(p=0,015). KIM- 1 was on average 1,9±0,5 ng/ml in the control group, 5,8±1,1 ng/ml in patients developing CIN, and 2,7±1,0 ng/ml in patients not developing CIN. A strong positive correlation came out between PFN- 1 AND KIM-1(r=0,789 p≤0,001). The difference of KIM-1 levels in patients developing CIN and not developing was very significant (p=0,043). The difference between total thiol, natural thiol, disulfide, disulfide/natural thiol (SS/SH), disulfide/total thiol (SS/TT), natural thiol/total thiol (SH/TT) levels of the groups with and without CMN was not statistically significant. (p=0.965, p=0.933, p=983, p=0.856, p=0.891, p=0,891, respectively).