Bariyatrik cerrahiye yönlendirilen hastaların metabolik parametrelerindeki değişim, cerrahi öncesi korku ölçeği ve cerrahi sonrası yaşam kalitesi ölçeği ile değerlendirilmesi
The evaluation of the change in the metabolic parameters of patients referred to bariatric surgery with the pre-surgery fear scale and the post-surgery quality of life scale
- Tez No: 736149
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR TABAK, DOÇ. DR. HANDE PEYNİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Küresel obezite salgını, günümüzde 2 milyardan fazla insanı etkileyen amansız ilerlemesini sürdürmektedir. Obezite birçok hastalığı beraberinde getirmekte olup tek çözümün kilo vermek olduğu düşünülmektedir. Yaşam tarzı değişikliği ve medikal tedavi her ne kadar uygulandığında etkili olsa da hastalar uygulamada problem yaşamakta süreç cerrahi seçeneğe ilerleyebilmektedir. Ancak hastalar kilo vermek isteseler de kimi zaman cerrahi korkularıyla başa çıkamamakta operasyondan vazgeçmektedir. Operasyon sonrası hastaların sadece kilo vermenin yanında aynı zamanda psikososyal, fiziksel ve cinsel yönden de pozitif yönde etkilendiği düşünülmektedir. Bu çalışmada bariyatrik cerrahi planlanan hastalarda cerrahi sonrası metabolik verilerdeki değişimi görmek, cerrahi önündeki engellerden biri olan korku sebeplerini irdelemek, operasyonun psikososyal, fiziksel, cinsel açıdan etkilerini incelemek ve komplikasyonlar ile ilgili fikir edinmek amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları ile Obezite Cerrahisi Polikliniği' ne başvuran obezite cerrahisi yapılan 188 hasta dahil edildi. Prospektif olarak yapılan çalışmamızda hastaların yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu, mesleği, gelir durumu kaydedildi. Boy ve kilo ölçümleri yapıldı, VKİ hesaplandı., Hastaların glukoz, üre, kreatinin, AST, ALT, albumin, TG ve LDL sonuçları kaydedildi. Operasyon öncesi her hastaya cerrahi korku ölçeği anketi yapıldı. Bariyatrik cerrahi sonrası hastalar 1.,3. ve 6. ay rutin kontrollere çağrılarak kilo ve kan tetkikleri kaydedildi. 6. ay kontrolüne gelen her hastaya Obezite Cerrahisi Sonrası Yaşam Kalitesi Ölçeği anketi yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 168'i (%89.5) kadın 20'si (%10.5) erkek olmak üzere toplamda 188 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 34.42±9.52 yıl, kilo ortalamaları 125.57±17.88 kg, VKİ ortalamaları ise 47±5 olarak elde edildi. Hastaların preoperatif glukoz, üre, kreatin, AST, ALT, albumin, TG ve LDL ölçümleri ile postoperatif 6.
Özet (Çeviri)
Aim: Global obesity epidemic continues its relentless progression affecting more than 2 billion people nowadays. Obesity causes many illnesses and only solution is considered as weight loss. Although lifestyle change and medical treatment may be effective, surgery option may be the choice due to problems with previous interventions. However, patients may give up surgery due to fear even with the desire for losing weight persists. It is thought that post-operative weight loss has positive psychosocial, physical and sexual effects. In this study, we aimed to observe the post-operative changes on the metabolic data of patients undergoing bariatric surgery, to investigate the causes of fear preventing surgery, to examine the psychosocial, physical, sexual effects of the operation and the complications. Material and Method: Our study included 188 patients who underwent bariatric surgery, who applied to the Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital Internal Diseases, Endocrinology and Metabolism Diseases and Obesity Surgery Polyclinic. In our prospective study, patients' age, gender, educational status, occupation, and income were recorded. Height and weight measurements were made, BMI was calculated. Glucose, urea, creatinine, AST, ALT, albumin, TG and LDL results of the patients were recorded. A surgical fear scale questionnaire was administered to each patient before the operation. Patients after bariatric surgery 1.,3. and 6th month, the weight and blood tests were recorded. A Questionnaire on the Quality of Life After Bariatric Surgery was administered to each patient who came to the 6th month follow-up. Results: A total of 188 patients, 168 (89.5%) female and 20 (10.5%) male, were included in our study. The mean age of the patients was 34.42±9.52 years, their mean weight was 125.57±17.88 kg, and their mean BMI was 47±5.