Obezitesi bulunan hastalarda medikal veya cerrahi tedavinin non-invaziv karaciğer fibrozis indekslerine etkisinin karşılaştırılması
The comparison of effects of medical or surgical treatment on non-invasive liver fibrosis indexes of patients with obesity
  1. Tez No: 736150
  2. Yazar: AYŞİN YAZICILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. MURAT AKARSU, DOÇ. HANDE PEYNİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Obezite, giderek artan prevalansı nedeni ile çağımızın pandemisi olarak değerlendirilmektedir. Mortalite ile sonuçlanabilen sayısız komplikasyonlarından önemli bir tanesi de non-alkolik yağlı karaciğer hastalığıdır. Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığının tanısının altın standart tanı yöntemi karaciğer biyopsisidir. Fakat biyopsinin invaziv işlem olması nedenli non-invaziv tanı yöntemleri geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı obezitenin medikal veya cerrahi tedavisi ile non-invaziv karaciğer fibrozis indekslerinde iyileşme olup olmadığını gözlemlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup dahil edilen hastalar Ocak 2017-Aralık 2021 tarihleri arasında diyabetes mellitus tanısı bulunmayan obezitesi nedenli medikal veya cerrahi tedavi yöntemine başvuran hastalardan seçildi. Seçilen hastalar orlistat, orlistat ve metformin kullanan, sleeve gastrektomi uygulanan grup olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastaların elektronik kayıtları taranarak demografik özellikleri ve non-invaziv fibrozis indekslerinden FIB-4, APRI, API, BRAD skorları elde edildi. Kilo ve indekslere 3. ve 6. ayda tekrar bakıldı, karşılaştırması yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 203 obezite tanılı hasta dahil edildi. Hastaların %90.6 (n=184)'sı kadın ve ortalama yaşı 38.83±10.74 yıl tespit edildi. Çalışmanın %35 (n=71)'ini orlistat kullanan grup, %29.6 (n=60)'sını orlistat ve metformin kombine tedavisi alan grup, %35.5 (n=72)'ini ise sleeve gastrektomi operasyonu uygulanan grup oluşturmaktaydı. Bütün gruplarda 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is considered as a pandemic of our time due to its increasing prevalence. One of the many complications that can result in mortality is non-alcoholic fatty liver disease. The gold standard diagnostic method for the diagnosis of non-alcoholic fatty liver disease is liver biopsy. However, because of biopsy is an invasive procedure, non-invasive diagnostic methods have been developed. The aim of our study is to observe whether there is an improvement in non-invasive liver fibrosis indices with medical or surgical treatment of obesity. Materials and Methods: Our study is a retrospective study and the included patients were selected from patients who were not diagnosed with diabetes mellitus and who applied for medical or surgical treatment for obesity between January 2017 and December 2021. The selected patients were divided into 3 groups: the group using orlistat, orlistat and metformin, and the group undergoing sleeve gastrectomy. By scanning the electronic records of the patients, demographic characteristics and non-invasive fibrosis indexes of FIB-4, APRI, API, BRAD scores were obtained. Weight and indexes were checked again in the 3rd and 6th months and compared. Results: 203 patients with obesity were included in the study. 90.6% (n=184) of the patients were female and the mean age was 38.83±10.74 years. 35% (n=71) of the study consisted of the group using orlistat, 29.6% (n=60) of the group receiving combined treatment with orlistat and metformin, and 35.5% (n=72) of the group undergoing sleeve gastrectomy.