Acil servise senkop nedeniyle başvuran hastaların prognozunu öngörmede senkop risk skorlarının karşılaştırılması
Comparison of syncope risk scores in predicting prognosis of the patients WHO presented with syncope to the emergency department
- Tez No: 736164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM SATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı senkop şikayetiyle acil servise başvuran hastalarda kısa ve uzun dönem morbidite ve mortalitenin öngörülmesinde senkop risk skorlarının etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif gözlemsel vaka serisi olarak planlanmıştır Çalışmaya 1 Mayıs 2021 ve 1 Aralık 2021 tarihleri arasında SBÜ Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine senkop tanısı alan 18 yaş üstü hastalar dahil edilecektir. Hastaların demografik özelliklerinin yanı sıra, laboratuvar parametreleri, radyolojik görüntüleme sonuçları, senkop risk skor sonuçları ve mortaliteleri standart veri formuna kaydedildi. Bulgular: 421 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %48.5'i (n=142) kadın iken, %51.5'i (n=217) erkekti. Erkek hastaların yaş ortalaması (53.8±21.1), kadın hastaların yaş ortalamasına (47.7±20.1) göre istatiksel olarak anlamlı oranda daha yüksekti (p=0.002). Hastaların 30 günlük mortalitelerine göre EKG'de kalp hızı, PR, QRS ve QT sürelerinin mortalite ile ilişkisi değerlendirildiğinde mortal seyreden hastaların QRS süresi ortalaması (106.3±25.5) (p=0.010), QT süresi ortalaması (440.6±30.1) (p=0.019) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to compare the efficacy of syncope risk scores in predicting short-term and long-term morbidity and mortality of the patients who presented with syncope to the emergency department. Material and method: This study was planned as a prospective observational case series. The patients aged over 18 who were diagnosed with syncope in the emergency department of University of Health Sciences, Adana City Training and Research Hospital between May 1, 2021 and December 1, 2021 will be included in the study. In addition to their demographic characteristics, the patients' laboratory parameters, radiological imaging results, syncope risk score results and mortalities were recorded in standard data form. Findings: 421 patients were included in the study. 48.5% (n=142) of the patients were female whereas 51.5 % (n=217) were male. The mean age of the male patients was (53.8±21.1) statistically significantly higher than of the female patients (47.7±20.1) (p=0.002). When the correlation between heart rate, PR, QRS and QT durations on ECG and mortality was considered according to the 30-day mortality of the patients, the mean QRS duration (106.3±25.5) (p=0.010), the mean QT duration (440.6±30.1) (p=0.019) was statistically significantly higher.