Ischemia modified albumin a potent biochemical markers as high sensitive troponin in acute myocardial infarction
İskemı modifiye albümin, akut miyokard enfarktüsü tanısında yüksek duyarlı troponin gibi güçlü bir biyokimyasal belirteç
  1. Tez No: 736163
  2. Yazar: ALI MOHAMMED ABDULJABBAR NOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. RİADH ABDUAL AL- RASSOL HENWA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Akut miyokard enfarktüsü , koroner kalp hastalığının yaygın bir belirtisidir. AMI, koroner arter tıkanıklığının neden olduğu bir miyokardiyal iskemi nekrozu şeklidir. AMI, kronik post-sternal rahatsızlığa, şoka, aritmiye ve ölüme neden olabilir. Kardiyak troponin (cTn), tercih edilen AMI biyobelirteçtir. Bu, Al-hussein Medical City'deki Kardiyak Bakım Ünitesinde (CCU) AMI'li 80 hastayı (52 erkek ve 28 kadın), KKH'si olmayan 20 sağlıklı gönüllüyü (12 erkek ve 8 kadın) içeren bir vaka kontrolüdür. AMI ve kontrol grubundan alınan IMA test değerinin verileri, Eğri Altındaki Alan:0.767 (%95 CI, 0.673--0.860) ile ROC eğrisini hesaplamak için kullanıldı. Kontrol ve hasta grupları arasında yüksek duyarlıklı İskemik modifiye albümin Troponin'in medyan serum konsantrasyonunda büyük bir fark vardı. Buna göre, klinik duyarlılıkları (%76.45), özgüllükleri (%81.88), pozitif öngörü değerleri (88.33 ng\ml) ve negatif öngörü değerleri (33.33 ng\ml) için analiz edilen seçilen tanısal eşik > 60 ng/ml idi. , ayrıca serum IMA konsantrasyonu ile hs-cTn arasında pozitif bir korelasyon vardı. Sonuç olarak: IMA, AMI'nin erken teşhisi için güçlü bir belirteç ve iskemik ve iskemik olmayan göğüs ağrısı arasında ayırt edilebilir bir test olarak kabul edilir, ayrıca yüksek duyarlılık ve spesifik cut-off değerine sahiptir, bu da onu hs-cTn ile karşılaştırmayı mümkün kılar. AMI'nin tanımlanması.
Özet (Çeviri)
Acute myocardial infarction (AMI) is a common sign of coronary heart disease. AMI is a form of myocardial ischemia necrosis caused by coronary artery blockage. AMI can cause chronic post-sternal discomfort, shock, arrhythmia, and death. Cardiac troponin (cTn) is the preferred AMI biomarker. This is a case-control included 80 patients (52 men and 28 women) with AMI at the Cardiac Care Unit (CCU) in Al-hussein Medical City, 20 healthy volunteers (12 men and 8 women) without CHD. Data of IMA test value from AMI and control group was used to calculate the ROC curve with an Area Under the Curve:0.767 (95% of CI, 0.673--0.860). There was a big difference in the median serum concentration of Ischemic modified albumin Troponin high-sensitive among the control and patient groups. Accordingly, the selected diagnostic cut-off was > 60 ng/ml analyzed for their clinical sensitivity (76.45%), specificity (81.88%), positive predictive value (88.33 ng\ml), and negative predictive value (33.33 ng\ml), as well as there was a positive correlation between serum concentration of IMA and hs-cTn. In conclusion: IMA is considered a potent marker for early diagnosis of AMI and a distinguishable test between ischemic and non-ischemic chest pain, as well as having high sensitivity and specific cut-off value, making it able to compare with hs-cTn in the identification of AMI.