Masif ve submasif pulmoner tromboemboli hastalarında ekokardiyografi takip sonuçları
Echocardiographic follow-up results in patients with massive and submassive pulmonary thromboembolism
- Tez No: 736167
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FÜSUN TOPÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Pulmoner tromboemboli (PTE) yaygın görülen, tanısı zor, önemli oranda morbidite ve mortaliteye yol açan bir hastalıktır. Bununla birlikte PTE tedavisi oldukça etkilidir. Ancak tedaviye rağmen hastaların az bir kısmında kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTEPH) gelişim riski ortaya çıkar. (Tedavi edilmediği takdirde ise, yine hastaların az bir kısmında görülen KTEPH gelişimi riski artar). Akut PTE tanısı alan hastaların, en az 3 ay antikoagülan tedavi aldıktan sonra KTEPH açısından ekokardiyografi (EKO) ile değerlendirilmesi önerilmektedir. Çalışmamızda masif ve submasif PTE hastalarının başvuru sırasında ve takiplerindeki EKO sonuçları değerlendirilerek, takipte pulmoner hipertansiyonun (PH) ve ekokardiografik olarak sağ kalp etkilenme bulgularının devam edip etmediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı'na ve acil servisine Ocak 2015 ve Eylül 2020 tarihleri arasında başvuran, masif ve submasif PTE tanısı alan 137 hastanın başvuru sırasındaki ve tedaviden en az 3 ay sonraki kontrol EKO bulguları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Tüm hastaların 6'sında, yaşayan hastalardan trombolitik verilen toplamda 8 hastanın ise sadece 1'inde KTEPH gelişmiştir. KTEPH gelişen hastalardan 2'sinde PTE öyküsü, 4'ünde venöz tromboemboli (VTE) öyküsü, 5'inde non 0 kan grubu, 2'sinde trombofili bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary thromboembolism (PTE) is a common disease that is difficult to diagnose and causes significant morbidity and mortality. However, PTE treatment is quite effective. But despite treatment, a minority of patients are at risk of developing chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH). (If left untreated, the risk of developing CTEPH, which is seen in a minority of patients, increases). It is recommended that patients diagnosed with acute PTE must be evaluated by echocardiography (ECO) for CTEPH after at least 3 months of anticoagulant therapy. In our study, we aimed to evaluate the echocardiographic results of massive and submassive PTE patients at admission and during follow-up, to determine whether pulmonary hypertension (PH) and echocardiographic findings of right heart involvement persist in the follow-up. Materials and Methods: The control echocardiographic findings of 137 patients diagnosed with massive and submassive PTE, who applied to the Dicle University Medical Faculty Hospital Chest Diseases Department and the emergency service between January 2015 and September 2020, were evaluated retrospectively. Results: CTEPH developed in 6 of the all patients, and in only 1 of the alive 8 patients who were given thrombolytics. Of the patients who developed CTEPH, 2 had a history of PTE, 4 had a history of VTE, 5 had non-0 blood group, 2 had thrombophilia.